Министарка финансија САД Џенет Јелен изјавила је данас да америчка савезна влада неће спасавати "Силикон вели бенк" (СВБ), која је банкротирала у петак, али да ради на томе да помогне улагачима који су забринути за свој новац у овој банци.
Јелен је у интервјуу за Си-Би-Ес истакла да је ова ситуација савим другачија од финансијске кризе из 2008. године, када је савезна влада спасавала банке, истакавши да "то нећемо поново урадити", преноси "Асошијетед прес".
Америчка министарка финансија је покушала да умири јавност која се прибојава да би колапс СВБ могао да произведе домино ефекат и прелије се на друге банке у САД.
"Амерички банкарски систем је заиста безбедан, отпоран и има доста капитала", тврдила је Јелен.
Према њеном мишљењу, колапс СВБ није проузрокован проблемима у технолошком сектору, већ тиме што су Федералне резерве подигле каматне стопе, што је узроковало да иметак СВБ, као што су обвезнице, изгубе своју тржишну вредност.
Стручњаци из банкарског сектора су изразили бојазан да ће колапс СВБ изазвати домино ефекат уколико се за ту банку не нађе купац до краја викенда, и тиме се обезбеде сви неосигурани депозити, а који су крајем 2022. године чинили 89 одсто укупних депозита.
Америчке Федералне резерве и Федерална корпорација за осигурање депозита (ФДИЦ) разматрају оснивање фонда који би омогућио регулаторима да подрже више депозита у банкама којима прете проблеми након колапса "Силикон вели бенк" (СВБ).
Стефани Помбој, амерички економиста позната по својим предвиђањима краха тржишта некретнина раних 2000-их и глобалног финансијског колапса 2008, упозорава да би недавни хаос на банкарском и тржишту криптовалута могао да представља почетак још једне кризе.
Она је такође критиковала Јелен због "апсолутно сулуде" усредсређености на "разноликост, једнакост и инклузију" у време када брзо повећање каматних стопа открива крхкост америчког финансијског система оптерећеног дугом.
СВБ је почела да клизи према несолвентности када су њени клијенти, углавном технолошке компаније којима је била потребна готовина, почели да повлаче своја средства из банке. Банка је због тога била принуђена на масовну распродају обвезница како би исплатила депоненте, а што је на крају довело до њеног колапса.