Украјина пала на листи приоритета: Европа и САД имају све мање оружја за Кијев
Нема назнака да ће Сједињене Америчке Државе и Европска унија појачати испоруке оружја Украјини као одговор на делимичну војну мобилизацију у Русији, пише "Блумберг".
Кијевски званичници кажу да им је потребно више тенкова и система за вишеструко лансирање ракета како би се одупрли ономе што су назвали "ескалацијом" Русије.
Подсетимо, председник Русије Владимир Путин је 21. септембра објавио делимичну мобилизацију у овој земљи, а Москва ће позвати око 300.000 резервиста.
Позиве ће добијати искључиво они који су одслужили војни рок и имају искуство. Што се тиче војника и десетара и оних који имају чинове до водника, они не смеју бити старији од 35 година.
Остали резервни официри не могу бити старији од 50 година, а виши официри од 55. Они грађани Русије који живе стално у иностранству неће се позивати у војску. Сви који буду мобилисани добијаће плате и имаће све привилегије као и професионални војници.
Америка страхује од сукоба са Русијом
Високи неименовани званичник Европске уније за "Блумберг" је рекао да је мало вероватно да ће доћи до драматичног повећања прилива оружја у Кијев. Као разлог наводи се опрез САД које не желе да изазову директан сукоб са Русијом слањем напреднијег наоружања Украјини.
Са друге стране, залихе кључног оружја у ЕУ су при крају, додао је он.
Ове тврдње потврдила су још четири званичника ЕУ која су изјавила да не виде никакве назнаке да се владе спремају да у Украјину пошаљу још наоружања.
Као "јабуку раздора" издвојили су немачке тенкове "Леопард", које поједине земље без дозволе Берлина не могу да испоруче Кијеву. "Леопарде" користи неколико чланица НАТО, укључујуц́и Шпанију, Холандију, Норвешку и Грчку.
Међутим, према тврдњама анонимног извора, ниједна од ових држава за сада није поднела такав захтев немачким властима.
Застој испорука из Италије
Украјина је пала и на листи приоритета италијанске владе због недостатка средстава, а количина оружја коју шаљу у ову земљу опада од јула месеца, рекао је један званичник.
Ипак, према наводима "Блумберга", досадашња помоћ Запада Кијеву је "импресивна". САД су од почетка сукоба у фебруару потрошиле 15,1 милијарди долара за слање оружја Украјини, а Немачка чак 711 милиона долара.
Из Москве редовно стижу критике на рачун масовних испорука оружја, тврдећи да оне само продужавају сукоб и повећавају ризик од директне конфронтације између Русије и НАТО.