Годину дана после усвајања Стратешког компаса, плана Европске уније који се односи на јачање безбедносне и одбрамбене политике овог блока земаља, у извештају о његовој примени констатује се да државе чланице повећавају свој буџет за одбрану, да је први пут обезбеђено наоружање партнерској земљи (Украјини), као и да је сарадња са Сједињеним Америчким Државама и НАТО никад јача.
У годишњем извештају о имплементацији Стратешког компаса за безбедност и одбрану наводи се да је 2021. године буџет за одбрану у ЕУ достигао 214 милијарди евра и да наставља да расте, па ће до 2025. бити већи за 70 милијарди евра, односно за трећину. Истиче се потреба за већим инвестицијама у одбрану, као и за више заједничке сарадње у овој области.
"Мање од 20 одсто свих инвестиција у сектору одбране у ЕУ урађено је у сарадњи држава чланица. На пример, у 2021. заједничка набавка војне опреме досегла је 18 одсто од укупне набавке. То је значајан напредак у односу на 2020. када је тај проценат износи 11 одсто, али и даље далеко од договорених 35 одсто", наводи се у извештају.
Кроз координацију и сарадњу могу се обезбедити краткорочне набавке које одговарају нашим дугорочним потребама, истиче се у извештају.
"Ако се ради добро, то ће резултирати даљом синергијом и повећањем интероперабилности. Ако не, ризикујемо даље парчање одбрамбене индустрије ЕУ и слабљење Европске одбрамбене технолошке и индустријске базе (ЕДТИБ)", пише у извештају.
Предлаже се повећање сарадње и издвајања за одбрану и усмеравање инвестиција ка ЕДТИБ-у.
Како се додаје, годишњи састанци министара треба да буду искоришћени за упутства и политичке одлуке о капацитетима потребним да се ојача ЕУ како би деловала брже и ефикасније.
"Прилагођавамо нашу одбрамбену способност и развој. Руска агресија на Украјину показала је да нам је потребно више капацитета високог интензитета", наводи се у саопштењу.
Представљајући први годишњи извештај о примени Стратешког компаса министрима спољних послова и одбране ЕУ, високи представник Европске уније за спољну политику и безбедност Жозеп Борељ рекао је да су протеклих 12 месеци били, како их је назвао, брутални позив за буђење за Европљане.
"Док се ничим изазвани рат Русије против Украјине наставља и свет постаје нестабилнији и непредвидивији, Европљани улажу у заједничку безбедност. Са Стратешким компасом прелазимо с речи на дела: за нашу безбедност, за безбедност наших партнера и за међународни мир и стабилност", рекао је Борељ.
У саопштењу ЕУ наводи се да је у последњих 12 месеци ЕУ ојачала безбедносну подршку партнерима широм света. Први пут, како се истиче, Европска унија обезбедила је наоружање партнерској земљи која је под нападом.
"Преко Европског мировног фонда обезбедили смо 3,6 милијарди евра војне помоћи Украјини и покренули мисију војне помоћи како бисмо обучили 30.000 украјинских војника до краја 2023", наводи се у саопштењу.
Додаје се и да је ЕУ поуздан глобални партнер на пољу безбедности и да "подржава" Гвинејски залив, Индо-пацифик, Западни Балкан и Јужни Кавказ, између осталих. Такође, покренуте су две нове мисије у Нигерији и Јерменији, док се кроз Европски мировни фонд обезбеђује војна опрема земљама партнерима.
Оцењује се и да је сарадња са Сједињеним Америчким Државама и НАТО никад јача.
"Заједничко издвајање за одбрану мора да постане норма а не изузетак. Први пут, ЕУ подржава државе чланице у заједничкој набавци муниције", истиче се у саопштењу.