Свет

Све гласнији позиви за смену Лиз Трас: Као два коцкара у казину који губе

Услед катастрофалне фискалне политике незадовљство новом британском владом убрзано расте
Све гласнији позиви за смену Лиз Трас: Као два коцкара у казину који губеAP © Foto Tanjug/Toby Melville/Pool Photo via AP

Свега три недеље након што је преузела премијерску функцију од свог дугогодишњег сарадника Бориса Џонсона, нова британска премијерка Лиз Трас већ се налази у великим проблемима.

Након смрти краљице Елизабете Друге и десетодневног периода жалости политичке и економске теме полако се враћају у центар пажње британске јавности, али и проблеми са којима се нова премијерка суочава све је више.

Британски министар финансија Кваси Квартенг изазвао је лавину негативних реакција када је у петак, 23. септембра најавио значајно смањење пореза, највеће у последњих 50 година.

Иако је ова мера, за коју се Лиз Трас залагала током кампање за унутарстраначке изборе, била очекивана, она је изазвала бурне реакције на финансијским тржиштима. Фунта је доживела тежак ударац и пала на најнижу вредност у односу на долар у последњих неколико деценија.

Квартенг је покушао да исправи грешку најавом нових мера попут најављеног "фискалног плана" који би требало да обузда растући британски дефицит, али штета је већ направљена.

Критике на рачун нове премијерке и њеног министра финансија стигле су не само из опозиције, већ и из редова њихове Конзервативне партије.

Напади на Трас долазе из умеренијег крила партије, које је на недавним унутарстраначким изборима подржало бившег министра финансија Ришија Сунака и који оптужују нову премијерку за "фискални радикализам".

Бивши министар финансија из владе Дејвида Камерона Џорџ Озборн позвао је владу да прекине са "шизофреном" фискалном политиком смањења пореза и презадуживања, док је још један бивши министар финансија, Кен Кларк, фискалну политику нове владе упоредио је "нечим што се покушава у Латинској Америци, обично без успеха".

Рејчел Ривс, посланица опозиционе Лабуристичке партије оптужила је Трас и Квартенга да се понашају као "два коцкара у казину који губе“.

"Ни финансијска тржишта ни британски народ нису одушевљени. Они је не коцкају  са својим, већ са новцем свих нас, што је веома неодговорно", додала је она.

Фискалне мере нове владе уздрмале су финансијска тржишта у најгорем могућем тренутку, пошто су цене енергената у незадрживом порасту а инфлација је достигла четрдесетогодишњи максимум.

Британска влада недавно је ограничила просечне годишње рачуне за енергију на 2500 фунти, што је повећање од готово 150 одсто у односу на зиму 2020/2021 године. Лоша енергетска политика вођена у Британији последњих година учинила је ову државу једном од најрањивијих у Европи на раст цена енергената.

У британским медијима већ су почеле да се шире гласине о могућој побуни у Конзервативној партији, мање од месец дана након што је Трас и званично изабрана са новог партијског вођу.

Уколико то тога и дође, Лиз Трас би могла да постави неславни рекорд као премијер са најкраћим мандатом у вишевековној историји своје државе.

image