Председник Русије Владимир Путин потписао је у понедељак декрет којим се познатом узбуњивачу Едварду Сноудену додељује руско држављанство.
Како руска новинска агенција ТАСС преноси, Сноуденово име се нашло на списку од 72 особе које су Путиновим декретом јуче постали држављани Русије, преноси Гардијан.
Сноуден, који је 2019. године изјавио вољу да се врати у САД уколико би му било загарантовано "фер суђење", прокоментарисао је декрет којим добија руско држављанство:
"Након две године чекања и скоро десет година изгнанства, мало стабилности ће значити мојој породици. Молим за њихову приватност – и за приватност свих нас."
Према Сноуденовом адвокату, његова супруга ће такође поднети захтев за добијање руског држављанства, преносе РИА Новости.
Како преноси Танјуг, портпарол Стејт департмента Нед Прајс данас је изјавио да Стејт департмент није упознат са Сноуденовом променом држављанства и да се став САД према узбуњивачу није променио.
У званичној објави, Сноуденов адвокат оповргнуо је гласине са друштвених мрежа које тврде да ће познати узбуњивач бити регрутован услед најављене делимичне мобилизације након што је постао пуноправни руски држављанин. Како његов адвокат наводи, Сноуден није претходно служио војни рок у Русији па није квалификован за парцијалну мобилизацију.
Едвард Сноуден је поднео захтев за добијање руског држављанства 2020. године, након што је добио права трајног становања.
Иако је чињеница да Сноуден борави у Русији од 2013. године често је коришћена од стране западних медија као "доказ" да он активно ради против владе САД по налогу Москве, долазак у Русију није била његова оригинална намера.
Уместо тога, Сноуден се затекао на аеродрому Шереметјево када су му САД укинуле пасош усред лета од Хонг Конга ка Куби. Сноуден је најпре намеравао да стинге у Еквадор, где је претходно поднео захтев за азил.
Влада САД и даље тражи Сноудена откако је 2013. године у јавност изнео позамашну количину тајних докумената који су разоткрили да екстензивне операције које је Национална сигурносна агенција (НСА) примењивала у надгледању америчких држављана далеко премашују њена овлашћења.
Сноуден је своје забрињавајуће налазе поделио са неколицином независних новинара, те је одређена количина ових документа објавњена ои у Вашингтон посту, Гардијану, и другим изворима.
Сноуден се 2016. године нашао на потерници Пентагона где је назван "озлоглашеним шпијуном".
Након што су Сноуденове објаве изазвале гнев Вашингтона, оснивач Ибеја и билионер Пјер Омидијар је купио целу архиву ових докумената. Помоћу њих је основао компанију Фрст Лук Медија и вебсајт The Intercept.com, на коме је свега 10 одсто од целокупног архива било доступно до 2019. године.
Сноуден се 2016. године нашао на потерници Пентагона где је назван "озлоглашеним шпијуном". Исте године, Сноуден је своју одлуку да инкриминишуће документе подели са јавности описао као "морално неопходном", додајући "да није било тих сазнања, било би нам горе." имењиване од стране НСА проглашене су нелегалним.