Украјина би требало да призна Крим као део Русије и одустане од свог плана да постане чланица НАТО савеза, зарад мира, сматра амерички милијардер и менаџер хеџ фонда Бил Ејкман.
Попут шефа "Спејс Икса" и Тесле, Илона Маска и Ејкман се моментално нашао на удару критика због предлога да Кијев направи неке уступке како би се сукоб смирио.
"Крим је био део Русије све до 1954. године и тамо махом живе етнички Руси, па не чуди зашто свет није много реаговао када га је Русија припојила 2014. године", рекао је извршни директор "Першинг сквер капитал менаџмента".
Према његовим речима, границе би требало да се врате на стање пре 24. фебруара када је Русија покренула своју специјалну војну операцију у Украјини и пре него што су четири бивша украјинска региона гласала за уједињење са Русијом.
Ејмкман је додао да би Запад требало да помаже Кијеву окоопоравка, као и да Украјина не би требало да уђе у НАТО.
"Хиљаде живота би било спашено а ресурси би требало да буду уложени у изградњу, уместо у рат који ће само донети још уништења и смрти", навео је он.
"Ако постоји одржив пут ка миру, требало би да кренемо њим. Сваки дан наставка сукоба, расте и ризик по свет", додао је милијардер.
Након што се нашао на удару критика, Ејкман је појаснио свој став.
"Јуче сам предложио да би разумно мировно решење могао да буде повратак на границе од 24. фебруара, Маршалов план изградње и одлука да се не уђе у НАТО. Онда су извукли ножеве. Оптужен сам да сам миротворац и нешто горе“, додао је он.
"Оно што мене интересује је да ли је Украјини боље са наставком рата који ће довести до хиљада мртвих Украјинаца и који ће сравнити земљу или je разумљивије неко испреговарано решење? Ја сасвим сигурно нисам експерт. Растужује ме што гледам толико смрти и уништавања без видљивог краја или прилике за решење", додао је он.
Ејкман је навео и да у договору ове стране морају да начине неки уступак или решења неће бити.
"Шта је најмање што обе стране могу да ураде што је прихватљиво за обе? Шта пропуштам? Какве боље идеје ви имате?", питао је он.
Ејкманови коментари уследили су након што се све више јавних личности са Запада огласило са предлозима о могућем мировном споразуму између Русије и Украјине.
Капиталиста и предузетник Дејвид Сакс протеклог викенда предложио је да Сједињене Државе предложе примирје на основу граница од 23. фебруара и да гарантује да Украјина неће ући у НАТО.
Маск је раније овог месеца понудио своју верзију мировног договора који подразумева да Украјина призна Крим као руски. Кијев и Запад су одмах осули паљбу по Маску, оптуживши га да фаворизује Москву.