Протести и штрајкови против пензионе реформе у Француској настављени су и данас широм земље, а демонстранти су заузели и железнице. Влада упозорава на присуство радикалних елемената који, како кажу, желе да "униште, повреде и убију полицајце и жандарме".
Штрајкачи железничари упали су и блокирали шине на једној од главних станица Гар де Лион. Они су марширали иза транспарента "Полиција сакати. Не праштамо!"
Приметно је појачано полицијско присуство због страха од насиља на улицама већих градова, посебно Париза где се окупило више хиљада људи.
Ајфелов торањ и Музеј Лувр, светски познате туристичке атракције, затворене су, а од 13.000 припадника полиције који су распоређени на спречавању хаоса широм Француске, чак половина сконцентрисана је у престоници.
У Лилу су демонстранти гађали јајима снаге безбедности које су чувале кућу једног од посланика који се залаже за подизање старосне границе за одлазак у пензију.У Рену је полиција употребила водени топ, у Нанту - сузавац и пендреке.
Упркос новим молбама синдиката и захтева који стижу од разјарених грађана због законске старосне границе за одлазак у пензију који се са 62 године подиже на 64, француски председник Емануел Макрон, који је искористио уставну моћ да донесе закон мимо гласања у парламенту, изгледа да остаје веран реформи.
"Сви су љути. Имам 26 година и питам се да ли ћу се икада пензионисати", рекао је за АП путник воза који је застао како би пропустио демонстранте са паролама против Макрона, Владе и пензионе реформе.
Он је рекао да подржава штрајкове упркос њиховом утицају на транспорт и друге услуге.
Најгоре је било у Нанту, где је полиција пријавила да је гађана предметима и да је одговорила сузавцем.
Неки демонстранти, активисти за људска права и Макронови политички противници наводе да су полицајци користили прекомерну силу против демонстраната. Полицијско надзорно тело истражује више тврдњи о прекршајима полицајаца.
Макронова влада тврди да ће француски пензиони систем пасти у дефицит без реформи, због ниже стопе наталитета и дужег животног века у многим богатијим земљама.
Његови противници кажу да би додатно финансирање пензија могло бити обезбеђено из других извора, те да није било неопходно да се радници касније шаљу у пензију.
У штрајку су радници Железница и Градске чистоће, због чега су градске улице претрпане смећем.