Помама за европским пасошима: Рекордан број Американаца који траже држављанство ЕУ

Чак 40 одсто становника САД има право на држављанство ЕУ

У Сједињеним Америчким Државама влада незапамћена навала за држављанством ЕУ, a рекордан број држављана САД пријавио се ове године за пасош неке од европских држава.

Подаци фирме Артон капитал показују да је број становника Америке који желе држављанство ЕУ четири пута већи у односу на 2020. годину, пише "Блумберг".

С обзиром да велики број Американаца има европско порекло, чак 40 одсто њих има право да уђе у овај процес.

Критеријуми за добијање папира различити су у свакој држави, па су, на пример, будући италијански држављани у обавези да доставе доказ да имају породичне везе у тој земљи. Американци који желе да живе у Ирској могу да се пријаве за добијање докумената ове државе уколико је један од њихових прадеда и прабака рођен тамо.

Чак 3.284 људи из САД пријавило се за ирске пасоше у првих шест месеци ове године, што је дупло више у односу на 2020. На "листи чекања" за италијанско држављанство тренутно је 3.700 особа.

Директор фирме која Американцима пружа помоћ у процесу пријаве за италијански пасош Ђорђо Нусинер рекао је да је главни "кривац" за овај тренд политика, што је потврдила и саветница за добијање ирског држављанства Кели Кордес.

Напета политичка атмосфера у САД, као и пандемија вируса корона допринели су порасту интересовања међу Американцима за италијанским држављанством.

Кордес напомиње да број Американаца који желе италијански пасош "скочи" сваки пут када се догоди велика политичка промена која би могла драматично да им промени живот.

Открила је да се број захтева удвостручио након одлуке Врховног суда да поништи процес Роу против Вејда и дозволи савезним државама да утврде сопствену политику абортуса, иако су ирски закони о овом питању строжи од оних у већини америчких савезних држава.

Некада су Италијани масовно напуштали своју земљу зарад боље будућности у САД, а данас су се улоге значајно промениле. Американце привлаче финансијске бенефиције које нуде европске земље, ниже цене школарине, као и мања ограничења приликом путовања.