"Фајненшел тајмс": Збогом, Сана
Сана Марин важила је за најпопуларнијег финског премијера ван Финске, али јој то није ни мало помогло да на изборима задржи власт. Можда зато што нису гласале њене иностране присталице, већ фински народ.
Социјалдемократе које Сана Марин предводи, готово су се обрукале освојивши треће место на изборима и 43 места у парламенту који броји 200 чланова- за пет мање од конзервативне Националне коалиционе партије и три мање од популистичких антиимиграционих Финаца.
"Пораз тридесетседмогодишње Марин вероватно ће запрепастити многе читаоце који финску политику не прате изблиза. Иако је она као један од најмлађих светских лидера и доајен европске левице, међународно цењена због својих прогресивних ставова, пуне подршке Украјини и успешне кампање за чланство Финске у НАТО-у, она је на крају пропала због поступања са домаћом привредом", констатује "Фајненшел тајмс" у тексту названом "Збогом Сана"
Нервоза због економије надјачала је сва друга питања у гласачкој кутији, а Финци су, дакле, гласали имајући на уму пораст државног дуга. Сана Марин није имала намеру да штеди, па је кампању заснивала на обећањима наставка улагања у раст, док су њени противници с десног спектра приоритет видели у смањењу државне потрошње.
"Морамо поправити нашу економију. Ми смо јасна алтернатива левичарској влади", рекао је синоћ вођа НЦП-а и највероватнији наследник Сане Марин, Петери Орпо.
Али чак и ако изгледа да ће Марин изгубити своје место за столом самита Европског савета, није потпуно немогуће да она на крају остане у влади, додаје "Фајненшел тајмс", подсећајући да је Орпо рекао је да је отворен за различите коалиционе партнере, укључујући СДП Сане Марин, па и Финску партију.
Без обзира на то шта буде њена политичка будућност, јасно је да је Марин већ ушла у историју прешавши пут од касирке, до премијерке која је уз то и један од младих лидера Светског економског форума из Давоса.
У фотељу шефа владе села је са 34 године и постала најмлађа премијерка на свету као и најмлађа премијерка у историји Финске. Откако је преузела премијерску функцију од претходника Антија Ринеа, Марин је виђена као светло на европској левици у тренутку када је тој политичкој опцији била преко потребна нова енергија.
Си- Ен- Ен је својевремено писао да је Марин са својом скромном прошлошћу и хуманитарном политиком, означена као противотров другим моћним светским лидерима. Многи су је поредили и са прогресивном премијерком Новог Зеланда Џасиндом Ардерн, која је ступила на дужност са 37 година.
Сана је, међутим, упркос пословним сличностима, чини се, водила занимљивији приватни живот. Зато не треба заборавити колико је опадању популарности Сане Марин допринео и њен, помало раскалашан стил живота.
Финска премијерка Сана Марин извинињавала се својевремено због контроверзне фотографије снимљене у њеној резиденцији, на којој су две жене које се љубе, са подигнутим мајцама и откривеним грудима преко којих пише "Финска".
Испливавале су у јавност и снимци на којима се видело како је плесала, певала и проводила се, а она је то правдала да је "само човек" и да и она некад чезне за забавом.
Опозициони лидери нису били задовољни тим објашњењем, па су је тако позвали да се тестира на дроге, али, како је објављено, резултати премијерке су били чисти.