Политичка коректност подстакла је сексуалну експлоатацију деце, упозорио је британски премијер Риши Сунак најављујући планове који би требало да стану на крај "злим бандама" које чине таква дела.
Сунак ће формирати посебну јединицу под капом Националне агенције за борбу против криминала која ће прикупљањем података и њиховом анализом помагати полицији да идентификује криминалце који чине ова кривична дела, пренео је британски "Тајмс".
"Безбедност жена и девојака је најважнија. Предуго нас је политичка коректност спречавала да искоренимо подле преступнике који вребају децу и младе жене", рекао је Сунак који ће се састати са жртвама сексуалног насиља у Лидсу и Великом Манчестеру.
Посебна јединица ће нарочиту пажњу посветити подацима о етничкој припадности преступника које је полиција у обавези да прикупља од априла прошле године.
Министарка унутрашњих послова Суела Брејверман истакла је да се мора отворено указати на чињеницу да неке од ових банди чине "претежно британско-пакистански мушкарци".
За Брејверман је ово "највећи скандал у недавној британској историји" у којем су, како је навела, власти, социјални радници, наставници, полицајци, окретали главу од злостављања.
Она је за Би-Би-Си рекла да су политичари у областима у којима владају лабуристи "доживели потпуни неуспех у предузимању конкретних корака због културних осетљивости – не желећи да испадну расисти".
Извештај Министарства унутрашњих послова о овом питању из 2020. године показао је да су лош квалитет и непотпуни подаци о етничком пореклу преступника ометали могућност доношења закључка о томе да ли су преступници азијског порекла превише заступљени у таквим случајевима. У чланку се износи и податак да у свега око 11 одсто случајева сексуалног злостављања деце буде подигнута оптужница, а због неефикасности судства и дугих процеса жртве годинама чекају правду.
Цитирају се и саговорници који и даље сматрају да су овакве најаве из британске владе расистичке и да не решавају проблем, као и да насиља има међу свим етничким групама. Градоначелница Западног Јоркшира из редова лабуриста Трејси Бребин тако сматра да "упирање прстом" не помаже.
"Требају нам решења", додаје она.