"Глобал тајмс": Европа под притиском САД, потребно да преузме ризик у сарадњи са Кином

Само јачим одупирањем притиску Америке, Европска унија може да створи веће могућности за сарадњу са Кином, наводи "Глобал тајмс"

Посета председника Француске Емануела Макрона и председнице Европске Комисије Урсуле фон дер Лајен Кини могла би да се посматра као ретки прозор у став Европске уније о сарадњи са Кином, пише "Глобал тајмс", незванично гласило КП Кине.

Упркос препрекама, попут фразе "смањење зависности од Кине" коју бројне западне владе воле да користе, Европа и Пекинг и даље траже могућност за даљу сарадњу. Да није тако, европски званичници не би толико интензивно посећивали азијску државу.

Пре Макрона и Фон дер Лајен у Кини је био премијер Шпаније Педро Санчез, а очекује се да средином априла њиховим стопама пође и немачка министарка спољних послова Аналена Бербок.

Такви потези европских званичника показују да је Кина један од најважнијих трговинских партнера Француске, Немачке, па чак и ЕУ у целини. Како Европа постепено рационализује своју политику према Кини, јасно је да и даље има доста простора за сарадњу у будућности.

Између осталог, економски потенцијал Кине поставио је чврсту основу за билатералну, економску, али и научну и технолошку сарадњу.

Са друге стране, Европска унија се тренутно бори са различитим економским изазовима због сукоба Русије и Украјине. Појачана економска и трговинска сарадња са Кином биће од великог значаја за стабилност и унапређење економије ЕУ.

Када је у питању енергетска криза, две стране могу да сарађују на производњи и улагању у соларне панеле, литијумске батерије и друге изворе зелене енергије, као и изградњу инфраструктуре која има за циљ промовисање диверсификације извора енергије у Европи.

Такође, потреба за већом сарадњом Кине и ЕУ произилази из растуће свести о стратешкој аутономији у Европи. Иако су Сједињене Америчке Државе и ЕУ савезници, САД увек стављају своје интересе на прво место, изнад интереса својих партнера.

Када је прошле године администрација америчког лидера Џозефа Бајдена представила Закон о смањењу инфлације, било је јасно да му циљ није само да обузда Кину, већ и да наруши интересе Европе, истиче "Глобал тајмс".

У основи, између Кине и ЕУ не постоји геополитички сукоб, већ бројни заједнички интереси. Што је ситуација сложенија, две стране би требало да буду рационалније. 

Подразумева се да се сарадња Кине и ЕУ суочава са све већим изазовима у променљивом међународном политичком окружењу, али све зависи од тога какве ће одлуке две стране сада донети.

У време када се глобална трговина, енергетика и производња мењају, даљи развој билатералне сарадње неизбежно ће захтевати више флексибилности и напора са обе стране како би се превазишли изазови.

На састанку са генералним директором холандског произвођача опреме за прављење чипова "АСМЛ" Петером Венинком крајем марта, кинески министар трговине Ванг Вентао рекао је да ће Кина непоколебљиво промовисати економско "отварање на високом нивоу" и да је спремна да створи добро пословно окружење за мултинационалне компаније, међу којима и "АСМЛ".

Он је такође изразио наду да ће поверење "АСМЛ" у сарадњу са Кином ојачати, јер би се тиме дао допринос кинеско-холандској економској и трговинској сарадњи.

Не може се порећи да су Холандија или Европска унија можда под притиском САД, али уколико оне не желе да преузму било какав ризик у борби за своје интересе, сама добра воља Кине није довољна за продубљивање билатералне сарадње.

Само јачим одупирањем притиску Америке, Европска унија може да створи веће могућности за сарадњу са Кином, додаје "Глобал тајмс".

Иста логика не важи само за сарадњу у сектору чипова, већ и за друга питања сарадње Кине и ЕУ. Имајући у виду тренутну економску и глобалну ситуацију, постоји нада да ће руководство ЕУ показати више политичке храбрости и одлучности да унапреди сарадњу са Кином, као што је залагање за ратификацију Свеобухватног споразума ЕУ и Кине о улагањима.