Генералном секретару НАТО-а Јенсу Столтенбергу 30. септембар ове године истиче мандат, а на том месту би, према писању шведских медија, могао да га замени хрватски премијер Андреј Пленковић.
Очекује се да ће име Столтенберговог наследника бити познато до самита НАТО-а у престоници Литваније, Вилниусу 11. и 12. јула.
Западни медији последњих недеља све чешће спекулишу о кандидатима за наследника Јенса Столтенберга, а јуче су се у нагађања упустила и два шведска дневна листа, социјалдемократски "Афтонбладет" и конзервативни "Свенска Дагбладет". Према њиховом писању, један од озбиљнијих кандидата је управо хрватски премијер Андреј Пленковић.
"Афтонбладет" пише како се земље источне и средње Европе већ дуго осећају запостављене у расподели кључних дужности у Европској унији и НАТО-у.
Шведски лист истиче како то отвара простор за актуелног румунског председника Клауса Јоханиса, естонску премијерку Кају Калас и Андреја Пленковића.
Међутим, Јоханису председнички мандат истиче тек у новембру 2024. године, а Калас се сматра превише непријатељски настројеном према Русији, што Пленковића ставља у позицију фаворита буде ли се следећи генерални секретар тражио у овом делу Европе.
У трци за позицију генералног секретара помињу се и три жене, али све наведене кандидаткиње имају одређене препреке и недостатке.
Донедавна социјалдемократска финска премијерка Сана Марин тешко ће до ове позиције, не само зато што је Финска тек ове недеље постала чланица НАТО-а, него и због тога што двојица последњих генералних секретара долазе из нордијских земаља - Данске и Норвешке. Било би вероватно превише да и трећа секретарица заредом дође са севера Старог континента.
Међу кандидаткињама је и председница Европске комисије Урсула фон дер Лајен, која је шест година била немачка министарка одбране, али и њен мандат истиче тек крајем 2024. године. Наводно одређене адуте има и актуална немачка министарка спољних послова Аналена Бербок, но тешко је веровати да би савезници прихватили да НАТО и ЕУ воде две Немице.
У потрази за кандидатима шведски медији стигли су и до дугогодишњег холандског премијера Марка Рутеа, чије се име често спомиње и у калкулацијама за високе функције у Европској унији.
Последње име на попису је шпански премијер Педро Санчез, но његов хендикеп је у томе што Шпанија преузима председавање Европском унијом 1. јула, а у новембру га чекају и парламентарни избори.
У случају да се договор не постигне до лета, постоји могућност да се притисак поново изврши на Столтенберга како би остао на дужности још годину дана.