Руски утицај у немачкој јавном мњењу јача, пише "Билд", додајући да портал РТ на немачком језику игра кључну улогу у том процесу.
Немци су посебно склони да верују у оно што тај немачки лист назива "руском пропагандом", а додаје и да су стручњаци на Западу "забринути" таквим развојем догађаја.
"Билд" је за ту склоност немачке публике окривио "историјски пријатељске односе између две земље", "наслеђе Источне Немачке", која је годинама била део социјалистичког блока, као и "велики број људи који говоре руски језик" који данас живи у Немачкој.
Руски медији попут РТ ДЕ и СНА (немачка верзија Спутњика) играју кључну улогу у том процесу, преноси "Билд" наводећи извештај "Центра за медијску отпорност" (ЦИР). Резултати истраживања те организације, коју директно финансирају Стејт департмент и британско Министарство спољних послова, показују да информације објављене на РТ ДЕ "проналазе пут до многих немачких медија".
Немачки "Центар за либералну модерност" (ЛИМБОД) је утицају РТ ДЕ посветио читав аналитички извештај у свом пројекту "Анализе непријатеља", који се финансира из државног буџета. У тој анализи пише да РТ ДЕ игра "специјалну улогу водећег извора информација" у центру широке мреже других медија који деле сличне ставове.
Истраживање берлинског "Центра за надзор, анализу и стратегију" из новембра прошле године показало је да сваки пети Немац сматра да Москва није имала других опција осим да на НАТО "провокације" одговори започињањем војне операције у Украјини, док се још 21 одсто испитаних "делимично сложило" са том тврдњом.
Преко 40 одсто Немаца барем делимично подржава руску позицију у актуелном сукобу, наводи се у том истраживању и додаје да је руски наратив у Немачкој "наишао на плодно тле".
Истраживачки центар након тога наводи да се РТ ДЕ ослања на широку мрежу аутора, укључујући и немачке новинаре са "алтернативних медија", као и да покрива широк спектар актуелних тема, од мигрантске кризе, преко пандемије корона вируса до сукоба у Украјини. То РТ ДЕ одваја од осталих "алтернативних медија", који се углавном фокусирају само на једну тему, наводи се у извештају.
"РТ ДЕ се позиционирао на челу читавог низа 'алтернативних медија' који се боре против 'корона диктатуре' и 'медија који лажу'", наводи се у извештају.
Додаје се и да РТ ДЕ, када је реч о садржају који објављује и људи који су у њему запослени, највише поклапања има са другим медијима који припадају немачкој традицији "остполитике, која се заснива на дијалогу и сарадњи са Русијом".