Оружане снаге Азербејџана користиле су минобацаче током гранатирања у правцу села Тек у јерменској Сјуникској области на граници, саопштило је Министарство одбране Јерменије.
Према њиховим информацијама, има погинулих и рањених јерменских војника а јерменска страна је предузела узвратне акције.
"Према досадашњим подацима, на јерменској страни има мртвих и рањених. Додатне информације даће јерменско Министарство одбране", наводи се у извештају.
Међутим, и азербејџанско Министарство одбране јавља да су положаји републичке војске "изложени интензивном гранатирању" на граници са Јерменијом и да је азербејџанска војска као одговор "предузела адекватне мере".
"Јединице јерменски оружаних снага су 11. априла са својих положаја у правцу насеља Диг у рејону Горис на положаје азербејџанске војске у правцу Лачин отвориле ватру из малокалибарског наоружања", наводи се у извештају.
Према наводима министарства, а услед провокације погинули су и повређени војници Азербејџанске војске.
"Чињеница да је до провокације Јерменије дошло уочи озбиљних позива међународне заједнице на преговоре о мировном споразуму показује да Јерменија није заинтересована за мировни процес. Овакве војне провокације Јерменије истовремено прате провокативна политичка дејства и изјаве", наводи се у саопштењу азербејџанског Министарства спољних послова.
Провокације Јерменије против Азербејџана, кршећи норме и принципе међународног права, не само да нарушавају територијални интегритет и суверенитет Азербејџана, већ и озбиљно угрожавају регионални мир и безбедност, наводи се у саопштењу и додаје да овакве акције Јерменије треба да буду одбачене и осуђене од стране међународне заједнице на озбиљан начин.
Крајем септембра 2020. у Нагорно-Карабаху обновљена су борбена дејства која су била наставак дугогодишњег сукоба и у коме је страдало много цивила. Баку и Јереван међусобно су се оптуживале за избијање сукоба. Стране су неколико пута покушавале да постигну примирје, али је успешан био покушај постигнут 10. новембра 2020.
Лидери Русије, Азербејџана и Јерменије, Владимир Путин, Илхам Алијев и Никол Пашињан, потписали су тада заједничку изјаву о потпуном прекиду борбених дејстава у Нагорно-Карабаху. Како се наводи у изјави, један део региона прелази под контролу Азербејџана, стране ће разменити заробљенике, а руске мировне снаге биће распоређене дуж контакт линије и дуж Лачинског коридора који повезује Карабах са Јерменијом.
Августа прошле године поново је дошло до ескалације напетости. Министарство одбране Русије саопштило је да су азербејџанске оружане снаге прекршиле примирје у зони сукоба, у области висоравни Сарибаба.