После Макрона и Бербокова у посети Кини: Деликатна, али немогућа мисија

Немачка министарка спољних послова у Пекинг путује у среду, а осим бремена које носи због сопствених оштрих изјава, додатно оптерећење биће јој и то што иде након француског председника

Ако је шефица Европске комисије у Пекингу, како је то недавно приметио "Политико" добила само "оглодане кости" и аеродром напустила на излаз за редовне путнике, може се претпоставити да у Кини ништа боље неће проћи ни њена колегиница по дипломатији, министарка иностраних послова Немачке Аналена Бербок.

Бербокова у Кину, на, како каже "Шпигл", "једно од најделикатинијих путовања у њеном мандату", креће у среду увече.

А као и Урсула, и она је већ наљутила домаћине.

Није се Кини допало ни што је Аналена говорила о "претећим" гестовима Кине према Тајвану у истом даху као и о "руском нападу" на Украјину, а исто тако, сигурно је да су јој запамтили и по раном нацрту кинеске стратегије која је сачињена у њеном одељењу, а по коме је првенствено Пекинг приказан као ривал.

"Укратко: Ниједног другог члана савезне владе у Народној Републици не треба посматрати са толико подозрења као на Бербокову. Министарка спољних послова у Кини је већ примећена и због свог првобитног захтева да Немачка покаже одлучност у напорима да смањи зависност од Кине, а на крају крајева, не деле сви у савезној влади њен скептицизам у погледу добрих послова са Пекингом. У кабинету канцелара су, на пример, људи мало опуштенији", констатује "Шпигл".

Поготово Бербоковој није лако што на овако важно путовање креће баш сада, након посете посете француског председника Емануела Макрона, који је, како овај медиј оцењује, дао "некоординисане изјаве" да би Европа требало да се држи даље и од Кине и од САД.

"Бербок не само мора само да пошаље поруку немачке одлучности, већ и да врати, бар донекле, утисак европског и трансатлантског јединства које је Макрон тешко нарушио", навео је "Шпигл".

"Поправни" после Макрона

Француски председник, је, како се констатује, пред немачку министарку ставио готово немогућу мисију.

Макрон је, наиме, током ускршњег викенда, с обзиром на надолазећи кинеско-амерички сукоб око независности Тајвана, рекао да Европа не би требало да улази у кризе "које нису наше" и да не би требало да буде "следбеник".

У интервјуу који је претходио шесточасовном састанку са кинеским председником Си Ђинпингом, Француз је позвао Европљане да постану независнији од САД и постану "трећа суперсила".

"То је изазвало иритацију у министарству спољних послова. Додуше, постоји и мишљење да Немачка не треба да улази у оштру конкуренцију са Кином, коју воде америчке демократе и републиканци. Али, како кажу, погрешна је претпоставка да би Европљани могли да се држе даље од кинеског напада на Тајван. Осим тога, посебно у Централној и Источној Европи, блиске везе са САД се не виде као претња европској безбедности, већ као предуслов за безбедност", тврди "Шпигл".

Заменик лидера фракције Уније Јохан Вадепул за "Шпигл" каже да је сада на Бербоковој да преузме "класичан задатак" немачке спољне политике: "успостави европски консензус и заступа га споља". Макрон је, како каже, "несрећно пропао".

Немачки политичари оштро су критиковали Макронове изјаве о Кини, па је тако и посланик СПД у Бундестагу Нилс Шмид говорио је о "неуспешној посети Макрона".

Уместо да убеди Кину да појача утицај на Русију и ради на окончању сукоба у Украјини, фокус је, жали се Шмид, био на "проширењу економских односа у корист француских компанија".

"Непланирано, Бербок сада има задатак да разјасни став Европе о Тајвану и поново потврди упозорења канцелара током његових разговора са Сијем", рекао је Шмид, мислећи на посету канцелара Олафа Шолца Пекингу у новембру.

У Бриселу се, како "Шпигл" наводи, прича да су коментари француског председника о Тајвану и улози САД несхватљиви, као и да је он урадио супротно од онога што је Фон дер Лајен желела.

И као и Макрон са својом "приколицом" Урсулом фон дер Лајен, и Бербокова je требало да путује са својим европским "пртљагом" У исто време кад и Аналена, у Кини је требало да буде и високи представник ЕУ за спољну политику и безбедност Жозеп Борељ.

Борељ који је ипак пут одложио због тога што је позитиван на корону, у Кини је требало да представи "заједнички европски став", будући да, како је рекао високи званичник ЕУ, Макрон формулише само француски став, али не и гледиште читаве ЕУ.

Према извештајима Бербок је, и без Бореља ову посету ипак амбициозно осмислила па планира и "истраживачку посету": министарка, наиме, жели да стекне сопствени утисак о Кини након три године изолације због корона вируса, па ће тако у четвртак прво посетити лучки град Тјенђин и тамо се састати са представницима немачког бизниса.

Политички разговори планирани су за петак у Пекингу.

Иако је више пута критиковала "систематско угњетавање" муслиманске ујгурске мањине, Бербокова у ујгурску провинцију Синђанг неће ићи.