Свет

Херш: САД спремају споразум за крај сукоба у Украјини, Зеленски проневерио милионе

Амерички новинар и добитник Пулицерове награде писао је на свом блогу и колике су размере корупције у Украјини
Херш: САД спремају споразум за крај сукоба у Украјини, Зеленски проневерио милионе© Tanjug/AP Photo/Czarek Sokolowski

Војни врх САД припрема нацрт споразума за крај сукоба у Украјини, тврди амерички новинар и добитник Пулицерове награде Симор Херш, јављају "РИА Новости".

Овај документ требало би да буде понуђен Руској Федерацији "у случају њеног пораза", тврди амерички новинар.

"Речено ми је да је пре два месеца заједнички начелник штабова дао инструкције члановима штабова, односно у војној термологији речено 'поставио задатак' да израде уговор о завршетку рата који ће понудити Русима након пораза у Украјини", написао је Херш на свом блогу на страници "Субстак", позивајући се на анонимни извор.

Корупција као у Авганистану?

Симор Херш је у тексту устврдио да је Кијев, према проценама аналитичара Централне обавештајне агенције, прошле године, за куповину горива проневерио средства у износу од најмање 400 милиона долара.

"Оно што је, такође, непознато је да је Зеленски куповао гориво од Русије, земље са којом су Украјина и Вашингтон у рату, а украјински председник и многи у његовој пратњи су од америчких долара намењених за дизел гориво скидали небројене милионе", навео је добитник Пулицерове награде.

Не зна се, додаје новинар, колико тачно влада Зеленског плаћа по галону горива, али је Пентагон током деценијама дугог америчког рата у Пакистану плаћао чак по 400 долара за транспорт бензина из луке у Пакистану, камионом или падобраном.

Он је додао и да је један од стручњака, са којима је разговарао, за ниво корупције у Кијеву рекао да је приближан оном из рата у Авганистану, "иако неће бити извештаја о професионалној ревизији из Украјине".

Херш тврди да је чуо да се министарства у Кијеву буквално "такмиче" у оснивању лажних компанија за извозне уговоре за оружје и муницију са приватним трговцима оружјем широм света, од којих сви добијају мито.

Многе од тих компанија налазе се у Пољској и Чешкој, али се сматра да их има и у Персијском заливу и Израелу.

"Не бих се изненадио када бих сазнао да постоје и други на местима као што су Кајманска острва или Панама, и да је у то укључено много Американаца", рекао је Хершу амерички стручњак за међународну трговину.

Неки су крадуцкали, а неки крали...

Питање корупције је директно покренуто када се директор ЦИА Вилијам Бернс прошлог јануара срео са Зеленским, а након њиховог састанка уследиле су и познате смене у украјинском врху.

"Његова порука украјинском председнику, рекао ми је један обавештајни званичник са директним сазнањем о састанку, била је из мафијашког филма из педесетих. Високи генерали и владини званичници у Кијеву били су љути на оно што су видели као похлепу Зеленског, па је Бернс казао украјинском председнику, да је 'узео већи део новца него што је ишао генералима', записао је Херш.

Бернс је, наводно, такође предао Зеленском листу од 35 генерала и високих званичника чија је корупција била позната ЦИА и другима у америчкој влади.

Десет дана касније он је одговорио на амерички притисак тако што је јавно сменио десет најразметљивијих званичника на тој листи.

"Она десеторица којих се отарасио дрско су се хвалили новцем који имају, возећи се по Кијеву у својим новим 'мерцедесима'", рекао ми је обавештајни званичник.

"Потпуни раскид" Беле куће и обавештајаца

Позивајући се на једног обавештајног званичника, Херш тврди и да је дошло до "потпуног раскида" између руководства Беле куће и обавештајне заједнице.

"Дошло је до потпуног прекида везе између руководства Беле куће и обавештајне заједнице", рекао је амерички новинар.

Њему су, каже, више пута говорили о "тврдој идеологији и недостатку политичких вештина" коју су демонстрирали амерички државни секретар Ентони Блинкен и амерички саветник за националну безбедност Џејк Саливен. 

Позивајући се на обавештајног званичника, Херш напомиње и да амерички председник Џо Бајден и његова два врхунска спољнополитичка саветника "живе у другачијим световима" од искусних дипломата, војних и обавештајних службеника додељених Белој кући.

Новинар који је недавно открио америчко замешатељство у саботажи Северног тока, пише да је истакнути пензионисани амерички дипломата који се противио Бајденовој политици према Кини и Русији, Блинкена описао као ништа друго до "уверљивог конгресног службеника". За њега је Саливан "менаџера политичке кампање" који се изненада нашао у центру света дипломатије.

Саговорник Херша, преноси он, нагласио је да су обојица "пристојни политичари", али да сада морају да се носе са "наопаким светом" политике и енергетике, где Кина и Индија продају рециклирани бензин Западу.

Бајден не даје Американцима никакве информације

Америчка војска стационирана у Пољској и Румунији добила је инструкције да не буде прва која ће напасти руске трупе, каже Херш.

"Бригада 82. ваздушно-десантне дивизије активно обучава и изводи вежбе из базе у Пољској неколико миља од украјинске границе. Прошле године је појачана бригадом 101. ваздушно-десантне дивизије, која је била распоређена у Румунији... Речено им је да не могу први да нападну Русе", навео је Херш на свом блогу.

Новинар је приметио да би укупна снага две бригаде, о чијем распореду је "мало познато и ретко се говори", могла да премаши 20.000 људи.

Међутим, високи обавештајни званичници су му рекли да "нема доказа да Бела кућа заиста зна" шта се дешава у овим војним формацијама. Не зна се да ли су тамо стационирани у оквиру вежбе НАТО-а или у случају да Запад одлучи да се супротстави руским снагама у Украјини.

Осим тога, амерички председник Џозеф Бајден не даје Американцима никакве информације о стварној ситуацији. "Ово није само лоше вођство. Уопште га нема. Нула", написао је он.

image