Европска унија (ЕУ) саставља 11. пакет антируских санкција као одговор на сукоб у Украјини, потврдила је комесарка ЕУ за финансијску стабилност, финансијске услуге и тржишта капитала Мајреад Мекгинис.
"Имаћемо још један пакет санкција", рекла је Мекгинис за Си-Ен-Би-Си. Она је присуствовала састанку Међународног монетарног фонда у Вашингтону где је тврдила да је претходних десет рунди санкција имало утицај на московску "ратну машину", али да је потребно више.
"Наше информације су да санкције функционишу, а ми ћемо увести још, али морамо да размотримо пуну имплементацију", објаснила је Мекгинис. "Оно чега је Русија лишена су и финансије и технологије за њену ратну машину, а они имају проблема на бојном пољу", тврди она.
ЕУ такође намерава да размотри начине да спречи Русију да заобиђе ембарго "са својим пријатељима на глобалном нивоу", рекла је Мекгинис. Уместо да упире прстом у читаве земље, као што су то учиниле САД, блок уместо тога жели да изврши притисак на "појединце и ентитете". У том циљу ЕУ ради са САД, Канадом и Јапаном на прикупљању обавештајних података о руским "избегавањима" санкција, рекла је она.
САД и њихови савезници увели су опсежна трговинска и финансијска ограничења Москви и послали стотине милијарди долара оружја и муниције у Кијев – истовремено инсистирајући да нису умешани у сукоб.
Међутим, супротно њиховим надама да ће сломити руску економију и "смрвити рубљу" - како је то рекао амерички председник Џозеф Бајден, санкције су највише нашкодиле ЕУ, а инфлација и несташица енергената осакаћују економије блока.
Процењује се да су стране компаније које су напустиле Русију или су смањиле своје активности до октобра прошле године изгубиле преко 200 милијарди долара. Само малопродајни сектор непрехрамбених производа изгубио је 2 милијарде долара, према недавној анализи.
Покушај САД и ЕУ да наметну ограничење цена на извоз руске сирове нафте такође је имао негативне резултате, пошто је Москва једноставно престала да продаје нафту свим "непријатељским" државама и повећала испоруке на другим местима. Ово је довело до тога да САД и њихови савезници плаћају више цене за нафту од реизвозника попут Индије.