Свет

Мистериозни сјај на небу изнад Кијева: Пао сателит или стигао летећи тањир?

Украјинске ваздухопловне снаге саопштиле су да је светлост повезана са падом сателита РХЕССИ, док америчка свемирска агенција тврди да се та летелица није вратила у атмосферу
Мистериозни сјај на небу изнад Кијева: Пао сателит или стигао летећи тањир?© Tanjug/NASA via AP

Ако су ванземаљци били узрок бљеска на небу изнад Кијева, Украјинци се дефинитивно нису показали као добри домаћини, будући да су се овом "сјајном светлошћу" толико узнемирили да су активирали чак и узбуну за ваздушни напад, иако се испоставило да она није била у функцији.

Бљесак је, међутим, изазвао и трвења на линији Кијев - НАСА, будући да су градске власти узрок ове појаве приписали НАСА сателиту, који је поново ушао у атмосферу, а америчка свемирска агенција ово демантовала.

Украјинске ваздухопловне снаге саопштиле су да је непозната светлост "повезана са падом сателита, односно метеорита", док је портпарол НАСА њихове наводе негирао, тврдећи да "пензионисани" сателит америчке свемирске агенције од 300 килограма, чији се пад очекује још увек у орбити и да се није вратио у атмосферу.

Чудна појава на украјинском небу покренула је читаву конфузију, али и лавину коментара на друштвеним мрежама о томе да је узрок "блица" над Кијевом био летећи тањир, па насталу драму, умиривале чак и ваздухопловне снаге Украјине на свом Твитеру.

"Док се друштвени медији забављају мимовима о летећим тањирима... молим вас, немојте користити званични симбол ваздухопловства за стварање мимова!", твитовале су ваздухопловне снаге.

Свемирска летелица "Ријувен рамати хај енерџи солар спектроскопик имеџер", или укратко РХЕССИ, која се користила за посматрање соларних бакљи и ерупција на сунцу, лансирана је у ниску Земљину орбиту 2002. године и повучена из употребе 2018. године, саопштила је НАСА.

Америчка свемирска агенција саопштила је у понедељак да очекује да ће највећи део РХЕССИ при поновном повратку у атмосферу изгорети.

"Али очекује се да ће неке његове компоненте преживети поновни улазак", рекла је НАСА, додајући да је ризик од повреде било кога на Земљи мали – отприлике један од 2.467.

image