Новинари у Украјини љути због нових правила: Извештавање са фронта дозвољено само одабранима

Сарадници службе за медије више јединица и генералштаба су потврдили да су нова правила стигла из председниковог кабинета, уз напомену да тамо желе контролу комуникације између војске и медија, нарочито ако се ради о страним новинарима

Новинари ће са украјинског фронта моћи да извештавају само уз посебне дозволе или пратњу војске, а медијска удружења критикују такву одлуку Кијева као сузбијање слободе штампе.

Оперативни штабови украјинске војске на истоку и југу су први означили сва насеља дуж линије фронта и границе као "црвене" зоне, што значи да у њима новинари не смеју да раде, извештава "Дојче веле".

Поред "црвене" постоји и "жута зона" у којој новинари могу да се крећу само у пратњи официра надлежног за медије, док је извештавање слободно само у "зеленим зонама".

Осим тога, Украјина намерава да преиспита акредитације које је доделила новинарима током прошле године, а убудуће ће новинари који извештавају о рату морати да обнављају акредитацију сваких шест месеци.

Наталија Хумењук, портпаролка украјинских одбрамбених снага на југу, изјавила је да нова правила нису уведена како би се новинари ометали у раду, већ да обезбеђују "уредан рад уз узимање у обзир безбедносне ситуације и потреба армије". Војска је обећала да ће сваке седмице преиспитивати поделу на зоне.

Иља Јевлаш, портпарол армијске групације "Хортицја" која је надлежна за већи део фронта у Донбасу, рекао је да је тренутно новинарима забрањен рад у Бахмуту, а у Костјантинивки, двадесет километара даље, могу да се крећу само уз војну пратњу.

Војска кршење ових правила може казнити одузимањем акредитације. То се у новембру десило новинарима америчких станица Си-Ен-Ен и Скај њуз, као и украјинским телевизијама Суспилне и Хромадске, који су без дозволе војних власти извештавали из Херсона. После протеста међународних медијских организација, враћена им је дозвола за рад.

Извештавање са фронта је немогуће 

Медијска организација "Медиаруш" која окупља украјинске медије, новинаре и друштвене организације, сматра да је подела на зоне превише строго ограничење и захтева од армије да одмах нормализује приступ извештавању о борбеним дејствима.

И украјинско Национално удружење новинара као и Међународни комитет за заштиту новинара захтевају од украјинских власти преиспитивање правила. 

"Сматрамо да се са новим правилима претерује, јер практично чине извештавање са фронта немогућим", каже Кристијан Мир из организације "Репортери без граница", која захтева од украјинске владе да обезбеди могућност да новинари и даље из прве руке извештавају о рату.

Припадници украјинске војске који желе да остану анонимни мисле да нова правила не могу да се спроведу до краја. На пример, у "жутој зони" Херсона и Николајева војска нема довољан број официра задужених за односе са јавношћу, који би пратили новинаре на задатку. Тамо медији, према тим сведочењима, раде као и обично.

Наталија Хумењук каже да новинари, ако им се одобри посебан захтев, и даље могу да извештавају из јужне "црвене зоне". И Иља Јевлаш тврди да новинари могу "без посебних промена" да се крећу зоном коју контролише војска.

Представници медија се међутим жале да се то односи само на одабране медије. Четрнаест украјинских медија који су активни у извештавању са прве линије фронта објавили су о томе заједничко саопштење.

У њему се каже да постоји листа медија којима власти и даље одобравају приступ и извештавање у црвеним зонама и зонама борбених дејстава.

Нова правила стигла из председниковог кабинета

Сарадници службе за медије више јединица и генералштаба су потврдили да су нова правила стигла из председниковог кабинета, уз напомену да тамо желе контролу комуникације између војске и медија, нарочито ако се ради о страним новинарима.

Украјинско Министарство одбране је затражило од домаћих новинара да се сами ограниче.

"Стратешке војне планове смеју да објаве само три особе – председник, министар одбране и главни заповедник армије. Сви остали могу само да цитирају. Војни планови армије никако не смеју да се дискутују јавно", рекла је заменица министра одбране Хана Маљар украјинским новинарима.

Пример Анатолија Косела говори о томе да они који се не држе оваквих инструкција сносе последице. Украјински командант батаљона је изјавио за "Вашингтон пост" да његова јединица има велике губитке и додао да је упитна украјинска контраофанзива због недовољног искуства регрута и недостатка оружја.

После објављивања разговора, Косел је премештен у центар за обуку, јер наводно није смео да разговара са новинарима.

"Код нас је на снази ратно стање и теоретски би у свим медијима морали да раде цензори. Слично би требало да буде са припадницима војске на ратишту", рекао је министар за културу и информациону политику о том случају.

"Дојче веле" је замолио за коментар и Михајла Подољака, саветника у кабинету Зеленског, али је одговор, како наводе, изостао.