Сједињене Државе не могу да произведу муницију великог калибра довољно брзо да задовоље наизглед незаситу потражњу Украјине, што врши притисак без преседана на производне капацитете САД и истовремено смањује постојеће резервне залихе.
Асошиејтед прес (АП) наводи се да је фабрика муниције "Скрентон" изабрана да спроведе у дело план Пентагона вредан више милијарди долара да модернизује и убрза производњу муниције и опреме не само да би подржала Украјину, већ и да би Америка била спремна за евентуални сукоб са Кином.
Проблем је што потражња надмашује понуду. Сукоб у Украјини исцрпио је америчке залихе граната од 155 мм, али и њихових европских савезника.
Аналитичари су упозоравали на предстојеће проблеме још прошле године, али тек сада су они постали непосреднија – и јавна – брига.
Све мање залиха узнемирило је планере Пентагона и војска сада планира да потроши милијарде на фабрике муниције широм земље у, како се назива, најважнијој трансформацији у последњих 40 година.
До сада су САД доставиле Украјини више од 35 милијарди долара вредно оружје и опрему.
Муниција за артиљеријске ракетне системе високе покретљивости (ХИМАРС), прецизне ваздушне бомбе, ракетни системи, системи противоклопног наоружања АТ-4 и противтенковске мине повучени су из залиха Пентагона како би се убрзала испорука на украјинске линије фронта по налогу председника Џозефа Бајдена.
Граната од 155 мм је једна од најчешће тражених и испоручиваних артикала поред напредних система противваздушне одбране, ракета дугог домета и тенкова.
Гранате које користе хаубице су, наводи АП, од критичне важности јер омогућавају Украјинцима да гађају руске циљеве удаљене до 32 километра високо експлозивном муницијом.
"Нажалост, разумемо да је производња веома ограничена и да је прошло више од годину дана рата", рекла је украјинска посланица Олександра Устинова. "Али, нажалост, веома зависимо од 155-ица."
Чак и са већим краткорочним стопама производње, САД не могу да попуне своје залихе или да достигну темпо употребе у Украјини, где званичници процењују да украјинска војска испаљује 6.000 до 8.000 граната дневно.
Другим речима, два дана граната које је испалила Украјина једнака су месечној предратној производњи Сједињених Држава.
"Ово би могло да постане криза. Пошто је линија фронта сада углавном стационарна, артиљерија је постала најважнија борбена снага", наводи се у јануарском извештају вашингтонског Центра за стратешке и међународне студије.
Чак и док се Пентагон бори да одржи снабдевање, приморан је да потражи постојеће залихе другде у свету само да би одржао корак, што је Бела кућа раније признала.
Пентагон је признао да је "похарао" своје залихе оружја у другим земљама.
Заменица секретара за штампу за одбрану Сабрина Синг рекла је да Пентагон узима оружје из својих залиха у Израелу и Јужној Кореји како би задовољио потражњу за оружјем Украјине.
"Ми доста редовно снабдевамо Украјину различитом муницијом, материјалима и опремом, а део тога је и то да то урадимо брзо. Радили смо са Корејом и Израелом када је у питању повлачење из наших залиха и комуницирање са њима", рекла је Синг.