Администрација председника САД Џозефа Бајдена потајно се припрема за могућност да најављена украјинска контраофанзива доживи неуспех и да ветар у леђа критичарима како у самој Америци, тако и у иностранству, пише "Политико".
Очекује се да ће украјинске трупе покушати да спроведу офанзиву на јужном и источном делу фронта, али детаљи самих акција нису објављени из оперативних разлога.
Представници америчке администрације у јавности Украјини пружају недвосмислену подршку, тврдећи да ће јој слати војну и финансијску помоћ "докле год то буде потребно".
Међутим, уколико украјинска контраофанзива не буде дала жељене резултате, многи од њих верују да би се могли наћи на удару критика "из дрва правца", како од ратоборних "јастребова" тако и од умерених "мировњака", наводи "Политико".
Једна страна ће тврдити да контраофанзива није успела зато што Украјини није послато све оно што су тражили, док ће друга наглашавати да Украјина једноставно нема капацитета да однесе војну победу против Русије.
У обзир треба узети и ставове америчких савезника, пре свега у Европи, који сматрају да би требало отпочети преговоре уколико се покаже да "победа Кијева није извесна".
У америчкој председничкој администрацији тврде да су учинили "све што је било у њиховој моћи" како би контраофанзива била успешна, али страхови о потенцијалном (не)успеху украјинске војске опстају.
Те бриге нашле су се у центру пажње након недавног цурења поверљивих докумената из Пентагона, који су открили да у америчкој војсци сматрају да ће ће Украјинци "далеко од остваривања зацртаних циљева".
Украјина се нада да може да пресече "копнени мост" који спаја Крим са остатком Русије, али амерички званичници у то очигледно не верују. Поред тога, амерички обавештајни подаци показују да њихове службе немају поверења да би Украјиници могле да поразе руске трупе на одбрамбеним положајима.
Украјински председник Владимир Зеленски тврди да САД нису на адекватан начин наоружале његову војску и да, док се то не догоди, Украјина не може да започне контраофанзиву, подсећа "Политико".
Поједини амерички званичници верују и да би Кијев могао да измени своје ратне циљеве и зацрта скромније и реалније мете које би касније могао да "прода" као победу.
Како наводе извори "Политика", у америчкој администрацији се разговара о томе да би се потенцијални преговори могли представити као "примирје", а не као свеопшти мировни план, како би се Украјинцима оставио простор да наставе са војним дејствима у будућности.
Кијеву би у том случају биле понуђене и друге повластице, попут неке врсте безбедносних гаранција НАТО-а, као и економске и војне помоћи. Постоји нада и да би Кина могла бити укључена у такве преговоре, преноси "Политико".
То, међутим, и даље оставља дилему шта ће се десити даље и на колико ће оштре бити критике противника политике председничке админситрације.
Многе европске земље би могле да покушају да "погурају" Кијев ка окончању ратних дејстава. "Неуспешна контраофанзива би подстакла људе да се запитају како би овај рат могао да се заврши, као и до које мере се решење може постићи слањем додатног наоружања", рекла је сарадница Атлантског савета Клементајн Старлинг.
Бајден и његови сарадници јавно су нагласили да би Зеленски мировне преговоре требало да започне тек када он буде спреман. Али Вашингтон је Кијеву пренео и друге поруке: У неком тренутку, посебно са републиканском већином у Представничком дому, темпо помоћи САД ће вероватно успорити.
"Уколико Украјина није у могућности да направи драматичне искораке на бојном пољу, пре или касније ће се поставити питање да ли је време за преговоре", рекао је председник Савета за спољне односе Ричард Хас. "Скупо је, остајемо без муниције, а широм света се налазе и друге кризе о којима треба бринути".
Американцима на руку не иде ни чињеница да је динамика сукоба последњих месеци драстично опала, док су померања на линији фронта све мања.
Украјина је током борби платила високу цену, наводи "Политико". Процењује се да су они изгубили преко 100.000 војника, а многи од њихових најбољих преживелих бораца су или рањени или преморени.
Украјина такође троши до сада незапамћене количине муниције и наоружања, а чак ни западни војно-индустријски капацитети нису довољни да задовоље потребе председника Зеленског.
Амерички званичници су такође обавестили Украјину о опасностима превеликих амбиција и претераног ширења трупа - исто упозорење Бајден је дао тадашњем авганистанском председнику Ашрафу Ганију док су Талибани освајали комад по комад те земље током повлачења америчке војске 2021. године.