Европска унија се залаже за мир, осуђује Русију, наставиће да помаже Украјини, а на све изазове ће одговорити јединством, закључено је након дводневног самита лидера Европске уније у Бриселу.
Међутим, иако јединствени лидери нису успели да се уједине око увођења горње границе цене гаса. Уместо тога, договорено је успостављање "привременог динамичког коридора" који би требало да обузда превисоке цене овог енергента.
Поред тога, челници ЕУ обавезали су се да ће до почетка наредне године направити и нови индекс за одређивање цене гаса у преговорима, а предложена је и заједничка куповина гаса која се односи и на земље Западног Балкана.
Проширење ЕУ није било тема разговора, с обзиром на то да "проширење" или "европска перспектива" ниједном нису споменути у закљуцима Европског савета.
Када је реч о критичној инфраструктури, ЕУ је осудила саботажу Северног тока, али није навела ко је одговоран за овај акт. Истакнуто је да ће чланице заједнички реаговати на свако намерно уништавање критичне инфраструктуре.
У документу се наводи да ЕУ никада неће признати руску анексију Крима, Луганске, Доњецке, Запорошке и Херсонске области.
Русија се оптужује за светску кризу хране и она је наведена као једини кривац за овај проблем. Међутим, ЕУ подржава продужење Споразума о житу који су потписали Кијев и Москва. Додаје се да санкције ЕУ не утичу на извоз хране из Русије у треће земље.
Лидери ЕУ су се дотакли и климатских промена, позвавши чланице да повећају допринос решавању овог проблема.
На мети осуда се нашао и Иран због употребе силе против "мирних демонстраната, а поготово против жена", током протеста након смрти Махсе Амини. Чланице ЕУ поздравиле су увођење санкција овој земљи.