Док се турбулентна година приводи крају, сви покушавају да предвиде шта ће се дешавати са америчком економијом током 2023.године.
Протеклог викенда, амерички председник Џозеф Бајден рекао је да је економија САД "опако јака", што је констатација са којом се многи водећи директори и економисти у Сједињеним Државама не слажу.
Недавно истраживање четири водеће пореске компаније КПМГ показало је да чак 91 одсто извршних директора очекује рецесију у наредних годину дана, а само једна трећина њих верује да ће она бити "блага и кратка".
Док председавајући Федералних резерви (Фед) Џером Пауел инсистира да подизање каматних стопа Централне банке САД неће изазвати рецесију, истраживање самог Феда показало је да су кроз историју слични потези доводили до скока броја незапослених.
После подизања каматних стопа, економисти са којима је разговарао "Волстрит џорнал" проценили су, у просеку, да је могућност појаве рецесије у наредних 12 месеци за "завидном" нивоу - 63 одсто, што је скок од предвиђених 49 одсто у јулу.
Агенција Блумбер израдила је статистички модел на основу ког је утврђено да ће америчка економија у наредних годину дана 100 посто ући у рецесију.
Другим речима, наводи портал "Бизнис инсајдер", иако ствари сада нису катастрофалне, током 2023. ће бити.
Обичне Американце, рецесија ће погодити на више начина. Иако је после пандемије, потражња за квалификованим радницима скочила на завидан ниво, што синдикатима оставља места да преговоре, сиктуација ће се ускоро преокренути. Фед је већ најавио додатно подизање каматне стопе, због чега ће фирме морати да смањују трошкове - отпуштају људе. Уз то, више каматне стопе значе да ће кредитне картице и позајмице бити још "скупље".
Од извршног директора "Тесле" Илона Маска који предвиђа "благу рецесију" наредних 18 месеци, до директора компаније за производњу намештаја "Ресторејшн хардвер" Герија Фрисмана који је рекао да је "луд свако ко не мисли да смо у рецесији", амерички директори нису оптимисти.
Најбогатији човек на свету, Илон Маск, верује да су "макроекономске прогнозе рецепт за катастрофу" али је у јулу предвидео да ће САД искусити благу рецесију у наредних 18 месеци. Та изјава уследила је месец дана пошто је рекао да има "супер лош осећај" у вези са економијом земље.
Извршни директор "ФедЕкса" Раџ Субраманиам оценио је, након што је поштанска компанија у октобру пријавила разочаравајућу зараду, да свет клизи у рецесију.
Компанија је најавила читав низ мера штедње, укључујући затварање 90 локација и канцеларија и привремени прекид запошљавања.
Гери Фридман, директор произвођача луксузног намештаја очекује да ће наредних 12 до 18 месеци бити турбулентно, као и да је суноврат "тек почео".
Извршни директор ланца хотела "Хилтон" Крис Насета је нешто оптимистичнији. Он је средином октобра рекао да постоји "разумно добра шанса" да ће екононмија у САД имати "благо слетање".
Шеф аутомобилског гиганта "Клајслера" Роберт Нардели већ месецима "звони на узбуну" и тврди да ће рецесија ударити Америку као "ракета", а да сама земља никада није била неприпремљенија на то него сада.
Директор инвестиоционе банке "Џеј-Пи Морган" Џејми Дајмон можда је најмање оптимистичан. Иако је летос предвиђао "економски ураган", после извештаја о заради који је показао да су уштеђевине Американаца на вишем нивоу него прошле године, а могуће и пре ковида, а да је употреба кредитних картица "стабилна", Дајмон сада сматра да ће рецесија прегазити САД.
"Тај екстра новац на рачунима ће се смањити средином следеће године. А онда ће уследити инфлација, више каматне стопе, више хипотеке, скупље гориво, неизвесност...", рекао је он.
Директор америчке мултинационалне инвестиционе банке "Голдман Сакс", Дејвид Соломон, слаже се са Дајмоном и верује да ће се "глобална економија суочити са озбиљним проблемима".
Према његовим речима, нестабилност је нешто што следи. То, рекао је Соломон не мора да значи да ће економски сценарио бигти најгори, али је сва прилика да ће Сједињене Државе имати рецесију.
Милијардер и власник финансијске компаније и хеџ фонда "Цитадел" Кен Грифин поручује да ће доћи до рецесије. "Питање је само када и колико ће бити тешка. Да ли је могуће да 2023. буде завршена треском на земљу? Апсолутно".
Директор "Дојче банка" Кристијан Сивинг, чија инвестициона компанија има сердиште у Немачкој, оцењује да је рецесија у Немачкој неминовна, али се нада да је економија довољно жилава да се избори са њом.
Извршни директор "Мајкрософта" Сатја Надела недавно је отпустио 1000 радника технолошког гиганта чије су акције пале 29 процената од јануара. "Нико од нас није имун на макроекономска превирања", рекао је Надела и оценио да су САД у периоду када свака компанија мора да ради "више са мање".