Пентагонски папири: Америка (и даље) шпијунира немачко министарство одбране?

У немачким медијима је објављен документ Пентагона о састанку немачких министара и кинеске делегације, па се сумња да Американци шпијунирају Берлин

Америчке тајне службе су можда надгледале поверљиву комуникацију немачке савезне владе, а немачки органи безбедности тренутно истражују ову сумњу, ексклузивно открива немачки лист "Цајт".

Сумњу подстиче поверљиви документ америчке администрације у којем амерички обавештајни званичници извештавају о састанку између запослених у немачком савезном министарству одбране и кинеске делегације.

Састанак је одржан 20. фебруара ове године у Берлину, када су немачки министри угостили делегацију кинеских војних официра. Било је то прво путовање такве врсте, након избијања пандемије вируса корона, а госте из Пекинга је примио министар одбране Борис Писторијус.

Извештај је класификован као строго поверљив, а његов садржај, како је наведено, потиче од праћења електронских комуникација.

Документ је у посед "Цајта" доспео након цурења информација из Пентагона, а у њему се наводи да су Немци јасно ставили до знања кинеској делегацији да никаква даља сарадња у области одбране није могућа све док Пекинг делује нетранспарентно.

"Немци су одбијање даље сарадње са Кинезима сматрали чином солидарности са Сједињеним Америчким Државама", пише у извештају.

"Цајт" не открива како су службе дошле до података са састанка. Ознака "ФИСА" изнад извештаја могла би да значи да је реч о надзору, који је одобрио амерички специјални суд.

Ово може да укључује читање електронске поште, као и телефонске позиве или дописивање.

"Амерички опис онога што је размењено у министарству 20. фебруара гласи невероватно тачно – све до појединачних формулација из разговора, које, према информацијама 'Цајта', тачно одражавају садржај састанка. Сходно томе, немачки министри су заправо инсистирали да Кинези делују транспарентније – како у разговорима попут оног у Берлину, тако и са другим земљама у региону", пише лист.

Важније од тога што су информације са састанка завршиле у Вашингтону је то што америчке тајне службе можда још прикупљају информације из немачких министарстава.

"Цајт" подсећа да је 2013. године захваљујући Едварду Сноудену у "Шпиглу" обелодањено да Агенција за националну безбедност (НСА) масовно прислушкује Берлин, укључујући и тадашњу канцеларку Ангелу Меркел, што је довело до кризе у немачко-америчким односима.

"Шпијунирање међу пријатељима, то никако не иде", критиковала је јавно огорчена канцеларка.

Након што је "Шпигл" објавио своја открића, тадашњи председник САД Барак Обама је обећао Меркеловој да је више неће прислушкивати у будућности.

Међутим, обећање је било усмерено само на канцеларку лично.

"Ово није било обећање које се односи на било кога другог на челу савезне владе", рекао је тада бивши шеф НСА Мајкл Хејден. Напротив, то је значило да ће се све друге операције прислушкивања немачких циљева наставити и у будућности.

Извештај тајне службе који је сада постао познат вероватно ће поново подстаћи дискусију о односу Немачке и САД. Савезна влада сада мора да разговара са америчком администрацијом и захтева појашњење.

У сваком случају, тајни извештај излази у јавност у најгорем могућем тренутку и срамотан је и за Немце и за Американце, пише "Цајт".

Додуше, у том контексту не спомињу откриће новинара Симора Херша о америчкој одговорности за саботажу гасовода Северни ток.