Информација разоткрива далеко већи ангажман Словеније у инструирању и помоћи оружаним снагама Кијева у односу на оно што је влада премијера Роберта Голоба спремна јавно да призна.
Словеначка министарка спољних послова Тања Фајон је још колико октобра прошле године уверавала домаћу јавност да учешће државе у програму војне помоћи Европске уније Украјини "не значи нужно да ће се украјински војници обучавати на тлу Словеније и на словеначкој опреми", јер ће се програм ЕУМАМ изводити у другим, партнерским државама. Словенија се обавезала да ће у ЕУМАМ-у учествовати само са око 30 инструктора, тврдила је министарка Фајон.
Слична "оспособљавања" припадника украјинских снага спроводе се у око 26 држава које су део програма војно-политичких структура Запада.
Министарство одбране Словеније је на питања, постављена с тим у вези министарству и министру одбране Марјану Шарецу, испрва одговорило да информација о оспособљавању украјинских војника у Словенији - није тачна. И из уреда словеначке председнице Наташе Пирц Мусар је стигао сличан деманти.
Али када је словеначки портал обелоданио да добро обавештени кругови тврде другачије, дакле, да су украјински војници ипак обучавани у Словенији, и питања поводом тога проследио и Генералштабу Словеначке војске – уследио је, крајем протекле седмице, другачији, дијаметрално супротан одговор словеначких званичника.
"На основу Споразума о сарадњи у области одбране између Републике Словеније и Украјине из 2007. године, угостили смо 2022. године малу групу неуниформисаних припадника украјинског ресора одбране током две кратке посете. За њих је у војним објектима одржана демонстрација руковања и одржавања средстава, коју је Република Словенија донирала у оквиру војне помоћи Украјини. Подршку је пружила Словеначка војска", гласи одговор Службе за стратешку комуникацију словеначког министарства одбране.
"На основу написаног можемо закључити да је Генералштаб Словеначке војске у овом случају склонији истини од Министарства одбране, владе и председнице државе, заједно", оценили су у уредништву словеначког медија који је покренуо цео случај.
"На жалост, похвале за врх војске не важе за друге институције у Словенији које брину о одбрани земље. Из њихових одговора можемо закључити да су обмањивали јавност. На јасна питања су одговарали порицањем, али сада је очигледно да су се украјински војници, односно ’запослени у украјинском одбрамбеном ресору’, обучавали у Словенији са словеначким оружјем. У најновијем саопштењу за јавност покушавају то делимично да прикрију веома провидним маневром, наводећи да су посреди само ’неуниформисани припадници украјинског ресора одбране’. Али они су обучавани за коришћење и одржавање ’средстава’ која је Словенија донирала Украјини. А каква су то средства? Наравно, то је оружје… И ко увек и свуда рукује таквим оружјем? Да ли нас у Министарству одбране Словеније сматрају будалама, покушавајући да словеначкој јавности продају причу да су административни радници украјинског министарства одбране обучавани за употребу - словеначког оружја?", пише "Инсајдер".
Према наводима словеначког сајта, последња група страних војника у униформама са украјинским обележјима, која је увежбавана на војном полигону Почек, напустила је Словенију уочи ускршњих празника ове године.
Њихов одлазак аутобусима из Словеније поклапа се и са датумима објављеним у тајним документима Пентагона који су недавно процурели у јавност, а где је као почетак украјинске контраофанзиве био предвиђен 30. април.
Инструктори Словеначке војске су на полигону Почек учили Украјинце како да користе ватрено оружје, као и о употреби минско-експлозивних и противоклопних средстава, а према наводима сведока вежбали су и минобацачку ватру.
Словенија је Украјини поклонила велике количине оружја. Уочљиво је да је то у почетку, 2022. године, радила јавно, уз најаву путем медија, док у последње време испоруке оружја лиферује пут Кијева - тајно. Тако је прво (јавно) поклонила своје југословенске, али модернизоване тенкове М-55С, оклопне транспортере БВП М-80А и веће количине пешадјског наоружања, противоклопних средстава и сличне опреме.
А онда је у Украјину потајно послала и америчке хаубице 105 милиметара и већу количину противавионских топова, произведених у крагујевачкој Црвеној застави.
Намеће се питање, зашто - тајно? Према документима Пентагона, Словенија се налази међу земљама које "још имају способност да војно помогну Украјини", али јој за то прегнуће умногоме "посустаје политичка воља".
У Словенији, према истраживању јавног мнења које је спровела агенција "Валикон", опада удео оних који верују да је Русија одговорна за рат у Украјини, док расте број грађана који се слажу са оценом да је за "посреднички рат" на украјинском тлу првенствено одговорна - Америка.
"Што показује да су појединци, чак и они у влади, упркос френетичној јавној подршци Украјини, ипак задржали бар мрвицу здравог разума. Чињеница да у Словенији већ јењава политичка воља за пружање војне помоћи Украјини објашњава и зашто је дошло до ’званичних’ демантија врха власти поводом питања о обуци украјинских војника… Све ово могу бити разлози због којих представници Словеније, с једне стране, понављају званичне ставове у вези рата у Украјини, осуђују ’руску ничим изазвану агресију’ и слично, а с друге стране чине све да прикрију словеначку помоћ и умешаност у рат у Украјини који је и Словенију претворио у непријатеља Русије и легитимну мету њених оружаних снага", оценио је словеначки сајт.