Свеприсутни милијардер: Вашингтон забринут због све већег мешања Илона Маска у глобална питања
Између слања четири астронаута и 54 сателита у орбиту, представљања електричног теретног камиона и приближавања преузимању Твитера овог месеца, Илон Маск је нашао времена да понуди своје, нежељене, мировне планове за Тајван и Украјину, супротстављајући се лидерима тих земаља и иритирајући Вашингтон.
Маск, најбогатији човек на свету, тада је изнервирао неке званичнике Пентагона објавом да не жели да настави да плаћа своју приватну сателитску услугу у Украјини, пре него што је касније одбацио ту претњу, пише "Вашингтон пост".
Док се Маск (51) све више меша у нестабилна геополитичка питања, многи креатори политике у Вашингтону брину.
Државне и савезне владе су уложиле милијарде у научне и пословне подухвате Маска и понудиле технолошком извршном директору уносне и ексклузивне владине уговоре у протеклих 20 година.
Међутим, неки званичници сада брину да ексцентрични милијардер има превише утицаја у спољним пословима и настоје да обуздају његов утицај у Вашингтону финансирањем пословних конкурената.
"Илон, Свеприсутни", прокоментарисаo је један званичник Беле куће за лист. "Он верује да је толики дар човечанству да му не требају никакве ограде, да он све најбоље зна."
Маск, који је у почетку "волео" Вашингтон због подршке коју је добијао за своје пројекте и вечерао и са републиканским и са демократским председником Доналдом Трампом и Бараком Обаме, прошле године се јавно свађао са председником Џозефом Бајденом (назвао га је мокром крпеном лутком), а такође је био у контакту са више страних премијера и председника све отвореније показујући своје неодобравање политике Вашингтона, рекли су за "Пост" извори блиски Маску.
Маск се јавно састао са руским председником Владимиром Путином, бразилским председником Жаиром Болсонаром и другим страним лидерима, што је изазвало питања о евентуалном сукобу интереса.
На пример, након што је председник Групе Евроазија Јан Бремер изјавио да се Маск састао са Путином — што Маск негира — почео је да промовише идеју да Украјина треба да уступи Крим Русији, што је тема за разговор популарна међу Путиновим лојалистима и другим руским званичницима.
Исто тако, Маск продаје своје најсавременије ракете и ваздухопловну технологију Јужној Кореји, Турској и растућој листи других земаља. Има фабрике у Немачкој и Кини. Такође поседује и контролише више од 3.000 сателита који круже око Земље — далеко више од било које нације, укључујући Сједињене Државе.
Извори су такође рекли да Маскови пословни односи изазивају и забринутост за националну безбедност.
Иако је Маску мање потребан Вашингтон сада када је постао глобални играч, Вашингтон и даље зависи од њега.
Америчка војска користи његове ракете и услуге сателитске комуникације за своје дронове, бродове и авионе. НАСА тренутно нема начина да доведе америчке астронауте на Међународну свемирску станицу без његове свемирске капсуле.
У време када су климатске промене главни приоритет Беле куће, он има више електричних аутомобила на путевима у САД него било који други произвођач.
Агенција ”Блумберг” прошле седмице је објавила да Бајденова администрација тражи начине да истражи Масков уговор вредан 44 милијарде долара за куповину друштвене мреже Твитер, будући да су бројни страни ентитети уложили средства у тај уговор. Међу њима су и саудијски принц Алвалид бин Талал, фонд катарског суверена и компанија "Бајнанс холдинкс" коју је основао кинески бизнисмен Чангпенг Џао.
Интернет мрежа Старлинк такође би могла да прође кроз ревизију националне безбедности након што је Маск узнемирио званичнике својим мировним планом за Украјину, рекли су Блумбергу неименовани извори.
"Вашингтон пост" наводи и да владини званичници подржавају Маскове конкуренте у настојању да смање ослањање на његов бизнис. То укључује финансирање конкурената компаније "СпејсИкс", као што су "Старлајнер" компаније "Боинг"; помагање другим произвођачима електричних возила да се такмиче са "Теслом" и тражење замене за "Старлинк" у Украјини.
"Не постоји само 'СпејсИкс'. Постоје и други субјекти са којима свакако можемо да сарађујемо када је у питању обезбеђивању Украјини онога што им је потребно на бојном пољу“, саопштено је недавно из Пентагона.
У извештају "Поста" се, међутим, наводи да и даље постоји велико интересовање америчке владе да ради са Маском.
"Једно је јасно: Маск верује да зна најбоље и радиће шта год жели — и то може бити добро, а може бити и лоше“, рекао је један конгресмен листу.