Председници Турске и Русије Реџеп Тајип Ердоган и Владимир Путин могли би да разговарају о резултатима преговора о Споразуму о житу у Истанбулу путем телефона ако буде потребно, рекао је извор у Анкари за ТАСС у четвртак.
"Ово је могуће јер, као што знате, Ердоган и Путин често разговарају. Споразум о житу је веома важан тако да би могли да разговарају о исходу", истакао је извор, али је одбио да коментарише о току преговора.
Данас се у Истанбулу одржава други дан преговора представника Русије, Украјине, Турске и УН о продужењу црноморског Споразума о житу и учешћу руске стране у истом.
Москву представља заменик министра спољних послова Руске Федерације Сергеј Вершињин. Такође је познато да УН представља Мартин Грифитс, подсекретар УН. Преговори се воде у различитим форматима - квадрилатералним, трилатералним и билатералним, наводи ТАСС.
Москва је у више наврата напоменула да се услови који су јој обећани Споразумом не испуњавају, те да ће иступити из Споразума уколико се то не промени. Анкара је претходно оценила да су захтеви Москве потпуно легитимни и да би их требало безусловно испунити.
Дипломатски извор је за ТАСС такође рекао да ће на састанку у Истанбулу бити речи и о изради плана за безбедну евакуацију турских трговачких бродова који су остали заглављени у украјинским лукама усред руске Специјалне војне операције.
Док се већина ових пловила већ вратила кући, око 10 турских бродова и даље се налази у Украјини.
Русија је у марту пристала да продужи споразум за 60 дана, до 18. маја.
Како би продужила своје учешће у Споразуму о житу и након 18. маја 2023, Москва захтева да се "Росељхобанк" повеже са СВИФТ системом, да се обнови испорука пољопривредних машина у Русију и да се уклоне ограничења у погледу осигурања и приступа лукама за руске теретне бродове, навео је претходно стални изасланик Русије при УН Василиј Небензја.
Небензја је рекао и да је неопходно да се настави рад на гасоводу за амонијак Тољати-Одеса као и да се деблокирају рачуни и финансијске активности руских компанија за производњу ђубрива.