"Блумберг": Украјински арсенал од 30 милијарди долара можда не буде довољан

Војна помоћ коју је Кијев добио од децембра вреди више него што било која НАТО војска - изузев САД - потроши за годину дана. Међутим, успех најављиване украјинске офанзиве и даље је под знаком питања, наводи америчка агенција

Западне земље послале су више од 500 оклопних возила у Украјину од почетка зиме да припреме Кијев за контраофанзиву, али је питање хоће ли то бити довољно за успешно спровођење најављиване офанзиве, пише "Блумберг".

Вредност најскорије пошиљке западног оружја Кијеву премашује 30 милијарди долара, а војна помоћ коју је Украјина добила од децембра прошле године вреди више него што било која НАТО војска - изузев америчке - потроши у годину дана, додаје ова агенција. 

Цитирајући вишег сарадника Европског савета за спољне односе у Бриселу Густава Гресела, америчка агенција наводи да Украјина тренутно има 700.000 војника, од којих су неки опремљени НАТО опремом, а неки оружјем које је земља сачувала из совјетске ере.

Међутим, украјинска страна нема предност у ваздуху, а руска страна је бројнија и боље припремљена него што је била 2022. године, па се оцењује да успех Кијева зависи од "координације дејства пешадије, оклопне возила, сапера и ПВО", пише "Блумберг".

Гресел је такође истакао да руски борбени авиони "почињу да испробавају ново оружје и повећавају број дејстава које изводе, док украјинска противваздушна одбрана почиње да улази у невоље."

Поврх тога, виши консултант на Међународном институту за стратешке студије са седиштем у Лондону Франц-Стефан Гади оцењује за "Блумберг" да је САД вероватно једина западна сила која је довољно опремљена и обучена да изведе комбиновану војну операцију каква је Кијеву тренутно неопходна, додавши да Вашингтон пружа и обуку и опрему украјинској војсци.

"Блумберг" такође наводи да се у пакету америчке војне помоћи у вредности од 1,2 милијарди долара најављеном у уторак налази опрема за коју Пентагон наводи да служи "интегрисању западних ПВО система, ракета и радара са украјинским системима".

О ком се тачно систему ради, међутим, није познато, додаје америчка агенција.

Уколико се западно наоружање покаже као недовољно и украјинска офанзива не успе, Кијев би могао да доживи "још један зимски застој" и нове притиске да седне за преговарачки сто са Москвом.

Уједно, наоружавање кијевског режима је скоро испразнило залихе многих европских војски. Иако су владе ЕУ обећале да ће произвести још муниције, питање је хоће ли и то задовољити потребе украјинске артиљерије, наводи "Блумберг".

Виши сарадник Европског савета за спољне односе наводи да је ЕУ послала "доста" војне помоћи Кијеву, али да постоји велики диспаритет између украјинских и европских оружаних снага.

"Оно што је много за већину европских војски је прилично мало за украјинску", истакао је он.

"Вашингтон пост" је претходно навео да украјински званичници покушавају да смање очекивања које Запад има од најављиване офанзиве, цитирајући украјинског министра одбране Алексеја Резњикова који је изјавио да "већина људи… чека нешто огромно" а што би, како је оценио, могло довести до "емоционалног разочарења", а потенцијално и преиспитивања даљег наоружавања кијевског режима.