ЕУ поставља интернет кабл испод Црног мора

Због страха од Русије, ЕУ би да смањи зависност региона од комуникационих веза које пролазе кроз ту земљу

ЕУ планира да преко међународних вода у Црном мору постави подморски интернет кабл како би побољшала повезаност са Грузијом и смањила зависност од линија које пролазе кроз Русију, сазнаје "Фајненшел тајмс".

Земље чланице ЕУ са Кавказом ће повезати кабл вредан 45 милиона евра и дуг 1.100 километара.

Пројекат има за циљ да смањи "зависност региона од земаљске оптичке повезаности која пролази преко Русије", наводи Европска комисија у документу о политици.

Потребу за црноморским интернет каблом ЕУ и Грузија су заједнички идентификовале 2021. године како би се побољшала дигитална повезаност те источноевропске земље.

Подстицај идеји дао је и сукоб у Украјини, будући да се појавила потреба да се избегне ослањање на "везе које нису безбедне или стабилне", навела је за "Фајненшел тајмс" особа која је упозната са предлогом.

Интернет каблови у фокусу су и због глобалне бриге око шпијунаже, јер се копнене линије и станице на којима подморски каблови излазе на обалу сматрају рањивим на пресретање влада, хакера и лопова.

Забринутост око намерне саботаже подморских каблова и друге поморске инфраструктуре такође је порасла након вишеструких експлозија на гасоводима Северни ток прошлог септембра.

Рајнхард Бутикофер, посланик Европског парламента и председавајући делегације Европског парламента за Кину, рекао је да је Русија иначе  сигнализирала да је спремна да циља осетљиву инфраструктуру.

Иначе, око 99 одсто интерконтиненталног интернет саобраћаја — података, порука, е-поште и видео-позива — преноси се преко више од 400 активних подморских каблова који се протежу на 1,4 милиона километара.

Подземни земаљски каблови такође преносе податке на међународном нивоу, а Русија је једна од више рута којима се пакети података крећу између Азије и Европе и саставни је део повезивања у неким деловима Азије и Кавказа.

Запад се секира и због Кине, која је, како пише "Фајненшел тајмс" почела да омета пројекте постављања и одржавања подморских интернет каблова кроз Јужно кинеско море јер Пекинг настоји да успостави већу контролу над инфраструктуром.

Тајванске власти су недавно окривиле кинеске рибарске и теретне бродове за прекид два интернет кабла који повезују главно острво Тајвана са једним од његових мањих острва.