Опсадно стање на граници: Хиљаде миграната покушава да уђе у САД

Према појединим проценама, око 150.000 људи чека на улазак у САД после укидања Члана 42

Сједињене Америчке Државе укинуле су мере забране на граници са Мексиком, што је изазвало огроман прилив миграната на прелазу између две земље.

У поноћ, у ноћи између четвртка и петка, престао је да важи Члан 42, који је америчким пограничним службама омогућавао да депортују илегалне мигранте по скраћеном поступку и пре него што поднесу захтев за азил.

Ова мера замењена је новим правилима о азилу, а администрација председника Џозефа Бајдена тврди да ће њихова погранична стратегија бити успешна у намери да спречи илегалне преласке, упркос великој навали миграната.

Члан 42 уведен је за време администрације некадашњег председника Доналда Трампа, након избијања пандемије вируса корона, а омогућавао је и протеривање илегалних имиграната под образложењем да угрожавају јавно здравље.

Бајденова администрација је увела нови пропис према којем мигранти који уђу у САД не испуњавају услове за азил ако су прошли кроз друге земље, а нису прво у њима тражили азил или нису тражили легалне начине да уђу у Америку. Овај пропис је данас ступио на снагу и требало би да траје две године. Односи се на велику већину миграната који нису мексички држављани, а који обично пролазе кроз више земаља да би дошли до америчке границе.

Ове недеље забележено је више од 10.000 илегалних прелазака границе на дневном нивоу, највише што је икада забележено. Десетине хиљада људи је похрлило ка границама и неколико дана пре истека Члана 42.

Према појединим проценама, око 150.000 људи чека на улазак у САД.

Секретар за унутрашњу безбедност Алехандро Мајоркас рекао је да ће се "људи који стигну на границу незаконитим путем сматрати неподобним за добијање азила". Он је, такође, упозорио да је на располагању 24.000 агената и официра граничне патроле, као и хиљаде војника.

"Не верујте лажима шверцера, наша граница није отворена", поручио је Мајоркас.

Убрзо након тога, Америчка унија за грађанске слободе објавила је на Твитеру да ће поднети тужбу у циљу заустављања ограничења, рекавши да она онемогућавају "приступ безбедности за већину људи који траже азил у САД".

У последње три године на границама је важио Члан 42, који је граничарима омогућавао да по кратком поступку протерају оне који прелазе границе назад у Мексико или њихове матичне земље. 

Бајденова администрација замениће мере из периода пандемије новим правилима за ванредне ситуације која ће олакшати властима да депортују тражиоце азила који илегално пређу границу, док ће истовремено мигранти имати више могућности за легалну пријаву за боравак у САД.

Меморандум који је у среду издао шеф граничне патроле Раул Ортиз дао је надзорницима у пренасељеним областима могућност да пусте мигранте преко границе користећи овлашћење које је назвао "условни отпуст са условима". Они ће након провера бити у обавези да се јаве имиграционим властима САД у својим одредишним градовима у року од 60 дана.

У меморандуму пише да "одлука о условном отпуштању недржављанина и даље мора бити донета индивидуално, уз испитивање свих чињеница и околности у време провере недржављана, и само ако постоји хитан хуманитарни разлог, као што је осигурање безбедности или здравља појединца који није држављанин, или значајна јавна корист која оправдава условни отпуст".

Истраживање Ројтерса и Ипсоса чији су резултати објављени ове недеље показало је да само 26 одсто испитаника подржава начин на који се Бајден суочава са имиграцијом.