Више од половине Немаца не подржава идеју о уласку Украјине у НАТО, показује анкета "ЈуГова" коју је наручила немачка новинска агенција дпа.
Чак 54 одсто испитаника противи се том изгледу, наводи новинска агенција. Само 27 одсто анкетираних рекло је да би пристало да Кијеву понуди могућност чланства у војном блоку који предводе САД.
У априлу је украјински председник Владимир Зеленски изјавио да већина Европљана не би разумела ако Кијев не добије "заслужену позивницу" да се придружи НАТО-у. Очекује се да ће украјински лидер сада учествовати на самиту НАТО-а у Литванији у јулу, наводи дпа.
Уместо позива за НАТО, већина Немаца жели да Кијев започне преговоре са Москвом, показује анкета "ЈуГова". Према истраживању, 55 одсто испитаника позвало је на преговоре између Русије и Украјине о окончању сукоба. Само 28 одсто се томе противи.
Резултати анкете објављени су у тренутку када је Берлин управо најавио још један огроман пакет војне помоћи Украјини у вредности већој од 2,7 милијарди евра.
Очекује се да ће нова испорука оружја укључивати четири копнена противваздушна система ИРИС-Т немачке производње – нешто што немачке оружане снаге још увек не поседују – као и 30 тенкова "леопард 1", 20 борбених возила пешадије, 100 оклопних транспортера, 18 самоходних артиљеријских система на точковима и 200 извиђачких дронова.
"Са овим вредним доприносом хитно потребне војне опреме, још једном показујемо да је Немачка озбиљна у погледу своје подршке", рекао је министар одбране Борис Писторијус. Он није прецизирао када се очекује да ће оружје бити испоручено Украјини.
Заменик шефа парламентарне фракције Конзервативне уније (ЦДУ/ЦСУ) Јохан Вадепул позвао је Берлин да дозволи Украјинцима да користе оружје немачке производње против циљева унутар Русије. "Ни према међународном праву ни политички не постоји било какав разлог зашто се Украјини не би дозволило да напада мете у Русији", рекао је он за дневни лист "Тагешпигел".
У међувремену, немачка јавност је опрезна у вези са масовном војном подршком Кијеву током сукоба. У фебруару се скоро две трећине Немаца противило да се Кијеву дају борбени авиони, показало је истраживање. У децембру 2022, анкета "ЈуГова" показала је да је 45 одсто било против слања немачких борбених тенкова "леопард 2" у Украјину.
Бројне немачке јавне личности послале су и два отворена писма упућена канцелару Олафу Шолцу у којима траже од Берлина да престане са слањем оружја Украјини и да уместо тога "учини све" како би "што је пре могуће" дошло до прекида ватре и проналажења "компромиса који обе стране могу да прихвате".
Русија је више пута упозоравала да ће пумпање Украјине оружјем само продужити патње и створити ризике даље ескалације непријатељстава, све до директне конфронтације Москве и НАТО-а.