Уједињени Арапски Емирати су прошле године постали центар за руски капитал, а та земља је упркос протестима из Вашингтона смањила производњу нафте и тако помогла Русији, пише "Волстрит џорнал".
Емиратски председник шеик Мохамед бин Зајед ал Најхан сада је позван у Вашингтон, где се очекује да ће САД и УАЕ постићи споразум о одбрани и трговини, након што су се заједнички обавезали да ће уложити 100 милијарди долара у чисте изворе енергије.
Емирати, ипак, у исто време продубљују односе са Русијом и Кином, које Америка сматра ривалима, пише њујоршки лист.
Шеик Мухамед бин Зајед, познатији као Ем-Би-Зи (МБЗ), и Емирати изашли су као победник геополитичког надметања између Запада, Русије и Кине, али не без одређених трошкова. Стратегија "пријатељства са свима" ставила је односе Абу Дабија са својим традиционалним савезником Вашингтоном на тест.
Блиски сарадници шеика Мохамеда тврде да он не сматра да блиски односи Емирата са САД спречавају његову земљу да исте развија и са Русијом и Кином. Уместо тога, он верује да ти односи Вашингтону могу да буду од помоћи.
"Ми не желимо да нас дефинише ривалство великих сила", рекао је сеиков спољнополитички саветник Анвар Гаргаш.
Шеик Мохамед се, на пример, прошлог октобра током посете Санкт Петербургу и састанка са руским председником Владимиром Путином заложио за размену затвореника која би укључивала америчку кошаркашицу Бритни Грајнер и понудио своју помоћ, тврде званичници упознати са детаљима састанка.
Осам недеља касније, Грајнерова је замењена за руског бизнисмена Виктора Бута, који је био ухапшен и осуђен у Америци због трговине оружјем.
Амерички званичници су ипак упозорили емиратског лидера да би исувише блиска сарадња - војна и обавештајна - са Русијом и Кином могла да угрози сарадњу са САД.
Званичници су рекли да се Шеик Мохамед последњих месеци консултовао са Американцима у вези са Кином и Русијом, као и да се односи са УАЕ у САД поправљају, наводи "Волстрит џорнал".
Пре него што је посетио Русију, на пример, МБЗ је разговарао са званичнима из Америке и Уједињених нација, а након састанка са Путином чуо се и са украјинским председником Владимиром Зеленским. Амерички саветник за националну безбедност Џејк Саливан похвалио је Емираћане због њихових напора да деескалирај сукобе на простору Блиског истока.
Вашингтон на Абу Даби гледа као на партнера у борби против тероризма и покушајима да стабилизује глобално тржиште енергената. УАЕ су 2020. године били једна од држава која је нормализовала односе са Израелом, кључним америчким савезним у региону.
Емирати продубљују сарадњу са Русијом и Кином
Бин Зајед је, ипак, последњих година изградио блиске односе и са Русијом и Кином, због чега се нашао на удару критика из Вашингтона.
Изградња наводне тајне кинеске војне базе недалеко од Абу Дабија уздрмала је односе Емирата и Америке крајем 2021. године. Амерички званичници су тврдили да је шеик услед притисака из Вашингтона обуставио пројекат, док су УАЕ тврдили да је у питању најобичнија комерцијална лука.
Односи са Кином угрозили су продају америчких ловаца Ф-35 Емиратима, док су се Американци побунили и против тога што је Абу Даби ангажовао кинески "Хуавеј" да изгради 5Г инфраструктуру у тој земљи.
УАЕ су у последњих седам месеци два пута у координацији са Русијом и другим произвођачима смањили производњу нафте, игноришући критике из Вашингтона. САД су Емирате критиковали и због тога што наводно подржавају Русији у заобилажењу санкција, због чега су се поједине фирме из те земље нашле на листи санкција.
Високе цене нафте и долазак руског капитала потпомогли су економски раст у УАЕ. Како наводи "Волстрит џорнал", Мохамед бин Зајед је независну спољну политику развио након што је увидео колико је су је америчка политика нестабилна током последње четири председничке администрације.
"Тон у односима се променио. Више није реч о односу у ком Вашингтон позове Абу Даби, каже им шта да раде и они то моментално учине", рекла је сарадница Међународне кризне групе Дина Есфандијари, преноси "Волстрит џорнал".
"Другу страну тога представља чињеница да УАЕ неће добити све што траже од Америке, зато што нису учинили оно што су Американци желели", додала је она.
Емирати тврде да су изгубили поверење у Америку након напада на саудијска нафтна поља и танкере у Персијском заливу током 2019. године, за које су оптужили Иран. Пре тога, критиковали су Обамину администрацију због тајних преговора са Ираном који су довели до нуклеарног споразума 2015. године, ком су се УАЕ противили.
Они су критиковали и одговор Вашинтона на напад дроном на Абу Даби који су спровели јеменски Хути почетком 2022. године.
Емирати су своје богатство изградили не само због продаје нафте, већ и као регионални финансијски, логистички и туристички центар, због чега им је безбедност и стабилност од огромног значаја.
"Читав модел је заснован на безбедности, сигурности и стабилности за људе, проток добара и роба", рекла је амбасадора УАЕ у Њујорку Лана Нусијабех за "Волстрит џорнал".
Председник Бајден, ипак, није ни позвао свог емиратског колегу након напада на Абу Даби.
Када је неколико недеља касније један амерички официр посетио Абу Даби, МБЗ је одбио да се састане са њим, а слично је прошао и сам Бајден када га је позвао да би разговарали о Украјини.
Односи САД и УАЕ благо су се поправили након тога, али су у даље знатно лошији него пре неколико година. Министар за индустријску и климатску политику у влади УАЕ Султан ал Џабер рекао је да Емирати желе да развијају своје односе са САД, али не по цену односа са другим земљама.
"Тако је са САД, Индијом, Европом, Русијом, Кином", додао је он.
Односи са Кином продубљени су током пандемије корона вируса, а трговина између те две земље данас прелази 70 милијарди долара годишње. Она није ограничена само на нафту, већ и на финансијски и технолошки сектор.
Интереси УАЕ такође су све ближи интересима Русије, наводи лист.
Абу Даби је одбио да подржи резолуцију у Генералној скупштини Уједињених нација у којој се осуђује руска Специјална војна операција у Украјини.
Емиратски инвестициони фондови су уложили милијарде долара у Русију, а шеик Мохамед је изградио личне везе са председником Путином, са којим се редовно састајао у последње две деценије.
Шеик Мохамед је "био веома, веома стрпљив у изградњи овог односа са Русијом", рекао је Гаргаш.