Директор "Енвидије": Рат полупроводницима с Кином наноси огромну штету америчкој индустрији

Покушај Америке да контролом извоза веже руке Кини и онемогући је да купује и развија напредне чипове, према Хуанговој оцени, вратио се као бумеранг и заправо је везао руке произвођачима из Силицијумске долине оставивши их без шансе да напредне чипове продају на једном од својих највећих тршишта

Због ескалације битке око чипова између Вашингтона и Пекинга америчкa технолошка индустрија нашла се у опасности од "огромне штете", тврди извршни директор "Енвидије", највредније светске компаније за производњу полупроводника Јенсенг Хуанг у разговору за "Фајненшел тајмс".

Покушај Америке да контролом извоза веже руке Кини и онемогући је да купује и развија напредне чипове, према Хуанговој оцени, вратио се као бумеранг и заправо је везао руке произвођачима из Силицијумске долине оставивши их без шансе да напредне чипове продају на једном од својих највећих тршишта.

У исто време, додаје он, кинеске компаније стварају сопствене чипове како би се такмичили са водећим "Енвидијиним" процесорима на тржишту за игре, графику и вештачку интелигенцију.

"Ако Кина не може да купује чипове од Сједињених Држава, сама ће их направити. Дакле, САД морају да буду опрезне. Та држава је веома важно тржиште за технолошку индустрију", истакао је Хуанг.

Кинеске власти су, иначе, објавиле забрану производа америчког произвођача меморијских чипова "Мајкрон" за кључну инфраструктуру, што је потез који се сматра првом значајном одмаздом против контроле извоза Вашингтона.

Хуанг је упозорио америчке законодавце да буду "пажљиви" у погледу наметања даљих правила која ограничавају трговину са Кином.

"Ако смо лишени кинеског тржишта, немамо алтернативе. Не постоји друга Кина, постоји само једна Кина", истакао је он и подвукао да би америчким компанијама била нанета "огромна штета" ако не буду у могућности да тргују са Пекингом.

Хуанг је додао да би блокирање приступа америчке технолошке индустрије Кини "до колена сасекло Закон о чиповима", мислећи на финансијски пакет Бајденове администрације од 52 милијарде долара за подстицање изградње више производних погона полупроводника у САД .

"Ако америчкој технолошкој индустрији због губитка кинеског тржишта буде потребна трећина мање капацитета, никоме неће требати те америчке фабрике. Ми ћемо пливати у фабрикама", рекао је Хуанг.

Његова компанија "Енвидија" иначе је у средишту трке за развој нове генерације алата за вештачку интелигенцију, постајући примарни извор чипова који се користе за обуку "великих језичких модела" који покрећу чет ботове.

Компанија ипак не може да своје најнапредније чипове - серије Х100 и А100 продаје кинеским купцима, и то од августа када су САД увеле контролу извоза технологије која се користи за вештачку интелигенцију.

"Фајненшел тајмс" тако пише да је "Енвидија" била приморана да реконфигурише неке од својих чипова не би ли их ускладила са америчким правилима која ограничавају перформансе производа који се продају у Кини.

Хуанг каже да Кина чини отприлике једну трећину тржишта америчке технолошке индустрије и да би је било немогуће заменити и као извор компоненти и као крајње тржиште за њене производе.

Већина напредних светских чипова укључујући и "Енвидијине", производи се на Тајвану, за који Пекинг тврди да је део његове територије.

Аналитичари страхују да би сукоб Кине са властима овог острва довео до озбиљног глобалног поремећаја у производњи - од аутомобила до рачунара.

"Теоретски чипове можемо да правимо ван Тајвана, али кинеско тржиште не може бити замењено. То је немогуће", рекао је Хуанг.

Наметнута ограничења не допадају се ни вашингтонским партнерима, па је тако Јужна Кореја такође позвала САД да преиспитају ограничења наметнута на субвенционисање производње полупроводника.

Реч је наиме о заштитним клаузулама по којима они који добију федерална средства пристају да их власти "уцене" кад је реч о проширењу или надоградњи њихових капацитета у Кини током наредних 10 година.

"Република Кореја верује да 'одредбе о заштитној огради' не би требало да се примењују на начин који намеће неразуман терет компанијама које улажу у Сједињене Државе", наводи се у саопштењу Јужне Кореје.

Корејска влада је такође затражила да Вашингтон додатно појасни обим ограничених активности у складу са клаузулом о "технолошком повраћају" која од прималаца федералног финансирања захтева да врате америчке субвенције ако се свесно ангажују у било каквом заједничком истраживању или лиценцирању технологије са "страним субјектима забринутости" за технологију или производ који је важан за националну безбедност.