Неплаћање дуга нанело би недвосмислену штету националној безбедности и негативно утицало на спремност, морал и способности војске, изјавио је шеф Здруженог генералштаба Сједињених Америчких Држава, генерал Марк Мили.
Он наводи да нема сумње да би постојао "веома значајан негативан утицај на америчку војску ако се не измире обавезе и не постигне горња граница дуга", преноси Ројтерс.
"Мислим да би то, без сумње, изазвало јасне импликације по националну безбедност", напоменуо је Мили.
Ројтерс наводи да су се председник САД Џозеф Бајден и председник Представничког дома из Републиканске странке Кевин Макарти приближили споразуму о подизању горње границе дуга земље од 31,4 билиона долара. Међутим, поједини републиканци у Представничком дому противе се било каквом компромису и инсистирају да сваки споразум мора да подразумева оштро смањење потрошње.
Уколико се посланици владајуће Демократске и опозиционе Републиканске странке у Конгресу ускоро не договоре о подизању лимита за јавни дуг, Министарство финансија неће моћи да се задужи и исплати доспеле обавезе. Министарство је упозорило да би ускоро могло да остане без средстава за покривање трошкова, а економисти упозоравају на најгоре исходе ако Конгрес не успе да подигне савезно ограничење задуживања до дана Д, који наступа почетком јуна.
Стручњаци кажу да би економске последице у том случају биле разорне и потресле финансијска тржишта широм света. Повећали би се трошкови задуживања, САД би ушле у дубоку рецесију, а ниво незапослености у земљи би био све већи.
Авиони Ф-16 нису чудотворно оружје
Мили је, говорећи о америчким борбеним авионима Ф-16, истакао да они "неће постати чудотворно оружје за Украјину" и да ће коштати много више од граната и копнене опреме.
"Руси имају хиљаду ловаца четврте генерације, и ако се сукобите са Русијом у ваздуху, биће вам потребан значајан број ловаца четврте и пете генерације. Тако је, анализирајући трошкове, најразумније управо оно што већ смо урадили, испорука значајне количине интегрисаних система противваздушне одбране за покривање борбеног простора и спречавање руске доминације на небу", каже Мили за "Политико".
Према његовим речима, борбени авиони су много скупљи од артиљеријских граната и копнених возила, што чини трошење новца на противваздушну одбрану исплативијим.
"У рату нема чудотворног оружја, Ф-16 није једно, као ни остало наоружање", нагласио је.