Ко сме да хапси Путина? Москва одбацила гласине о наводном премештању самита БРИКС-а из Јужне Африке

Путинова планирана посета узнемирила је инвеститоре који су забринути да би блиске везе Јужне Африке са Русијом угрозиле њене односе са неким од највећих трговинских партнера, укључујући САД

У западним медијима је недавно почела да кружи гласина да би Јужна Африка могла затражити премештај места састанка лидера БРИКС-а у Кину, наводно како би избегла извршење међународне потернице за руским председником, а што је Москва одбацила као лажне информације.

"Сматрам да ово спада у категорију затрпавања информацијама", изјавио је заменик министра спољних послова Руске Федерације Сергеј Рјабков на конференцији за новинаре у Кејптауну у четвртак.

Он каже да, имајући у виду своје контакте са колегама из Јужне Африке и Кине, основе за такве информације не постоје. 

Рјабков је истакао да ће се скуп Бразила, Русије, Индије, Кине и Јужне Африке бити одржан по договору у Јоханесбургу крајем августа.

"Данас нема другог датума и мислим да ову тему не треба даље спиновати", напоменуо је Рјабков.

Он је оценио да би лажни извештаји могли бити покушај "компликовања редовног рада у формату БРИКС-а" и покушај "наметања неке врсте лажне агенде."

"Радимо сталожено, по плану који је добро познат: да се самит ове године одржи у Јоханесбургу, а следеће године у Казању" у Русији, рекао је Рјабков.

Британска агенција Ројтерс је, позивајући се на анонимног званичника, у среду известила да би Јужна Африка могла затражити да Кина преузме улогу домаћина предстојећег самита лидера БРИКС-а како би се избегло извршавање налога Међународног кривичног суда за хапшење руског председника Владимира Путина.

МКС је издао налог за хапшење у марту, а руски председник се терети за наводни ратни злочин присилног расељавања, због избављања деце из подручја под украјинском артиљеријском паљбом на безбедно.

Руски званичници су у више наврата осудили одлуку МКС као лицемерну, истакавши да Москва не признаје јурисдикцију тог суда, што налог чини ништавним.

Са друге стране, Јужна Африка јесте потписница Римског статута и има законску обавезу да изврши налоге за хапшење које је издао МКС, чак и ако се односе на светске лидере као што је Владимир Путин.

Преторија тренутно разматра доношење закона који би јој дао дискреционо право у спровођењу таквих налога.