Иако званична мисија БРИКС-а не укључује експлицитно супротстављање Западу, многе земље то виде као неизбежан циљ, пише амерички "Њузвик", истичући да су управо недостаци постојећег поретка разлог због којег се све више земаља окреће БРИКС-у.
Због тога, је Вашингтон веома опрезан у порукама које упућује земљама заинтересованим за придруживање овом блоку. "Учешће у БРИКС-у је суверена одлука за сваку земљу", признао је портпарол Стејт департмента.
Највише дипломате пет кључних земаља БРИКС-а започеле су у четвртак састанак у Кејптауну, у Јужној Африци. То је само увод у предстојећи, 15. годишњи самит лидера БРИКС-а, који ће се одржати у августу у Дурбану, на источној обали земље, пише "Њузвик".
Западни аналитичари дуго су омаловажавали идеју за формирање овог блока као "пуки мултилатерални брак из интереса." Међутим, овогодишњи скупови БРИКС-а су прилика да се разговара о томе докле је ова група стигла и каква јој је будућност, усред све чешћих позива да се оспори глобални финансијски систем предвођен Западом и америчким доларом.
Анил Суклал, искусни дипломата, који сада служи као амбасадор Јужне Африке у БРИКС-у, тврди да је то "скуп који се супротставља било којој другој одређеној групацији."
"Желели бисмо да сарађујемо са свим нашим глобалним партнерима, како на Глобалном северу, тако и на Глобалном југу, како бисмо заједнички решили неке од изазова са којима се суочавамо", рекао је Суклал за "Њузвик", додајући: "Потребна је реформа архитектуре глобалног управљања, како бисмо је учинили што инклузивнијом и што праведнијом."
Шта привлачи земље Глобалног југа
Постоје бројни фактори који покрећу ове неједнакости. Суклал тврди да су управо недостаци у постојећем поретку разлог зашто се све више земаља окреће БРИКС-у.
"Видимо ерозију глобалне мултилатералне архитектуре", сматра Суклал. "Сада имамо унилатералне мере, једностране санкције које постају норма и веома неуједначену глобалну архитектуру."
"Мислим да су ово неке од области које привлаче земље Глобалног југа, које се све више идентификују са БРИКС-ом", додао је он.
"Када се БРИКС формирао, у основи је настојао да одговори на неке од кључних изазова, у смислу глобалне геополитичке и геоекономске архитектуре", примећује Суклал. "БРИКС је покушај да створимо инклузивнију глобалну заједницу, која ће настојати да се позабави континуираном маргинализацијом земаља Глобалног југа у веома измењеном глобалном окружењу."
"Мислим да је привлачност БРИКС-а у томе што артикулише изазове са којима се земље Глобалног југа суочавају у веома неравноправном свету", каже Суклал. "Свет се значајно променио током последњих 80 година, од оснивања Уједињених нација."
Ова атрактивност БРИКС-а дошла је до изражаја пре годину дана, када је око 19 светских лидера присуствовало самиту БРИКС-плус, чији је домаћин, у јуну 2022, била Кина.
Алжир, Аргентина, Иран и Саудијска Арабија су земље за које се зна да су званично поднеле захтев за чланство. Сада их има много више, укључујући Египат, Индонезију, Мексико, Турску и Уједињене Арапске Емирате.
До данас, како тврди Суклал, више од 20 земаља из свих крајева света се пријавило, или изразило интересовање за придруживање БРИКС-у.
Још један лидер под санкцијама САД који обнавља везе у свом региону, сиријски председник Башар ел Асад, такође је изразио интересовање за прикључивање БРИКС-у, што ће вероватно изазвати реакције Вашингтона.
Амбасадор Суклал позива на изградњу мање подељеног, праведнијег и бољег света: "Мислим да живимо у веома поларизованом, расцепканом свету. Мислим да треба да радимо као колектив. Мислим да сви ми треба да направимо један, заједнички план за стварање инклузивнијег, праведнијег и бољег света."