Зашто Америка милитаризује Панаму?

Проблем нелегалних миграција с југа један је од разлога, али је други, можда и значајнији фактор, растући сукоб САД са Кином

Панама је забринута због објављене, а касније и демантоване информације да високи званичници у администрацији Џозефа Бајдена врше притисак на Пентагон да пошаље трупе у џунглу Даријен на граници те земље са Колумбијом, како би, наводно, сузбили шверц дроге, трговину људима и илегалну имиграцију.

У овој латиноамеричкој земљи такве вести су схваћене као "више од индикације" и оцењују се као "опипавање терена" – покушај да се види какав ће ефекат изазвати у влади државе.

Упркос негирању из Вашинтона, панамски мајори Фелипе Камарго и Хосе Хиларио Трухиљо, тврде да САД у њиховој земљи заправо спроводе милитаризацију коју прикривају разне владе.

Америка наиме, под изговорима да је реч о обуци или хуманитарној подршци, у ту државу Централне Америке хеликоптерима "чинук" шаље своје војнике који су "ништа друго до батаљон ваздушно-десантних снага".

Камарго прецизира да граница интереса САД више није граница Мексика, већ управо граница између Панаме из Колумбије.

И то не само због питања миграција са југа, већ и из стратешких разлога, односно односа САД са Кином.

У моментима загревања сукоба те две земље, важно је што је "капија" Пацифика управо Панамски канал и сама Република Панама. А то се све само поклапа са чињеницом да је та држава једина географска, копнена, ваздушна и морска препрека "која контролише миграције из Јужне америке".

"То је геостратешко питање. Комбинација проблема Кине, односно кинеског продора у Панаму, контроле лука, текућег сукоба у Индо-Пацифику, проблема Русије и рата у Украјини. То је све комбиновано са порастом миграције и повећањем прелазака терориста на граници Панаме и Колумбије", рекао је Камарго, док Трухиљо додаје и да је Панама знаменити амерички "гринго-континентални одбрамбени штит".