Европа се показала као кључни саговорник Пекинга, пошто су министри одбране Британије, Немачке и ЕУ успели да се састану с новим кинеским министром одбране Ли Шангфуом, који је одбио да оде даље од руковања са америчким колегом Лојдом Остином на управо завршеном највећем азијском безбедносном самиту Шангри-Ла у Сингапуру.
Осим уводног обраћања на самиту, Ли је одржао и билатералне састанке с високим представником ЕУ за спољну политику и безбедност Жозепом Борељом, немачким и британским министрима одбране Борисом Писторијусом и Беном Воласом, што су уједно били и први сусрети са европским колегама од када је у марту унапређен у министра.
Ли се није састао са Остином пошто су САД увеле санкције овом кинеском званичнику, а дипломате су откриле "Политику" да је обио и састанак с канадском министарком одбране Анитом Ананд имајући у виду да су током викенда амерички и канадски ратни бродови заједно пловили кроз Тајвански мореуз превише се приближавајући Кини.
Писторијус је рекао новинарима да је тражио од Лија да Кина прекине с ангажовањем бивших немачких војних пилота за обуке тамошњих кадрова, док кинески министар није негирао ту праксу, али је умањио њен значај, пренео је Ројтерс.
Борељ је пак свој састанак с Лијем оценио као "конструктиван" и навео на Твитеру да су се дотакли "заједничких стратешких забринутости", укључујући руско-украјински рат, питање Тајвана и Јужног кинеског мора.
Додао је и да се ЕУ радује да "настави да развија односе ЕУ и Кине засноване на поверењу и поштовању међународног права".
Борељова срдачна порука дошла је након што је Ли на безбедносном самиту упозорио да се страни ратни бродови и авиони, пре свега САД, приближавају кинеској територији не ради мирног пролаза већ ради провокације.
Кинески званичник је такође обећао да ће вратити Тајван без "страха од било каквих противника и без обзира на цену".
Ли је критиковао и "ванрегионалне земље" због слања ратних бродова у Јужно кинеско море "ради покушаја да изазову проблеме".
Иначе, поред САД и Канаде, и земље ЕУ планирају да пошаљу бродове у Индо-пацифичку регију. Писторијус је у Сингапуру рекао да ће Немачка следеће године послати два ратна брода у регион, холандска министарка одбране Кајса Олонгрен је потврдила за "Политико" да шаљу један брод, док је шведски министар одбране Пол Јонсон позвао Пекинг да престане с "ратоборним понашањем".