Инцидент у Тајванском мореузу: Блиски сусрет кинеског војног брода и америчког разарача (ВИДЕО)

Западни медији су покушали да пребаце кривицу на Кину, рекао је кинески пуковник, као део притисака током дијалога Шангри-Ла

Кинески брод је у суботу у Тајванском мореузу извршио маневар којим је приморао амерички разарач да промени курс, показујући одлучност и способност Кинеске народне армије (ПЛА) да се супростави провокацијама, преноси "Глобал тајмс".

До овог инцидента, наглашава лист, дошло је у току највећег азијског безбедносног самита Шангри-Ла у Сингапуру, и то у тренутку када САД нису успеле да организују састанак кинеског и америчког шефа одбране.

Усред растућих тензија, САД су поново послале бродове у Тајвански мореуз, примећују кинески аналитичари, што је још једном показало "неискреност САД".

Амерички разарач "Чунг Хон", опремљен навођеним ракетама, као и фрегата канадске морнарице "Монтреал", прошли су у суботу кроз Тајвански мореуз. Кинеске поморске и оружане снаге надгледале су пролазак ових бродова, решавајући ситуацију у складу са законом и важећих прописима, изјавио је у суботу пуковник Ши Ји.

САД и Канада су намерно изазивале невоље и ризике у Тајванском мореузу, злонамерно нарушавале регионални мир и стабилност, и послале погрешне сигнале снагама "тајванске независности", рекао је Ши.

Све време кинеске трупе су у стању приправности и предузеће све неопходне мере да се чврсто носе са свим претњама и провокацијама, као и да одлучно чувају национални суверенитет, безбедност, регионални мир и стабилност, додао је пуковник.

Америчке провокације на прагу Кине

Шијева изјава уследила је након што су САД и Канада појачале транзит ратних бродова кроз Тајвански мореуз.

Провокацијама се прикључила и канадска новинска кућа "Глобал њуз", која је у суботу објавила видео на којем се види како кинески разарач повећава брзину, приморавајући амерички ратни брод да промени курс и успори како би избегао судар пошто су се два брода налазила на удаљености од 137 метара.

Најновији догађаји у Тајванском мореузу имају сличности са још једним скорашњим инцидентом, оним од 26. маја, у коме је борбени авион Ј-16 кинеског ратног ваздухопловства пресрео амерички извиђачки авион РЦ-135, када је овај покушао да шпијунира рутинску обуку групе носача авиона ПЛА, рекао је у недељу за "Глобал тајмс" кинески војни експерт који је желео да остане анониман.

Оба инцидента изазвана су америчким провокацијама у осетљивим регионима на прагу Кине, што је приморало ПЛА да изведе неколико тактичких маневара.

Западни медији су затим покушали да пребаце кривицу на Кину као део притисака током дијалога Шангри-Ла, додао је пуковник.

Показало се да САД недостаје искреност у комуникацији са Кином. Уколико се деси било каква несрећа, упозорио је експерт, кривицу ће сносити искључиво САД.

Ако се неко покуша да одвоји Тајван, кинеска војска неће оклевати ни секунде, јер Кина мора и биће поново уједињена, изјавио је кинески државни саветник и министар националне одбране Ли Шангфу у недељу, на дијалогу Шангри-Ла, позивајући САД да делују искрено, да упореде своје речи са делима и да предузму конкретне акције заједно са Кином, на стабилизацији односа између две армије.