Председник кинеске Управе за атомску енергију Жанг Кежијан оштро је критиковао планове Јапана да контаминирану воду из нуклеарне електране Фукушима испусти у океан називајући их "изузетно неодговорним".
"Испуштање контаминиране воде у океан које планира Јапан, важно је питање које се тиче глобалног морског окружења и јавног здравља и није унутрашње питање само Јапана", рекао је Жанг на састанку чланова Управног одбора Међународне агенције за атомску енергију (ИАЕА).
Кинески званичник оптужио је Јапан да није пружио конкретне одговоре на забринутост сопствених грађана и других земаља по овом питању, нити се консултовао са другима у вези са својим плановима, укључујући ту и суседне земље. Он сматра да је изузетно неодговорно да Јапан настави са плановима за испуштање контаминиране воде у океан, пренео је кинески "Глобал тајмс".
Жанг је позвао Јапан да обрати пажњу на забринутост међународне заједнице, испуњава своје међународне обавезе и одлагање отпадних вода из Фукушиме обави на начин који је научно заснован, потпуно отворен, транспарентан и безбедан.
Токијска електроенергетска компанија (ТЕПКО) која управља нуклеарном електраном Фукушима у којој се 2011. године догодила велика хаварија, почела је да пушта морску воду у подводни тунел који је саграђен како би се третирана вода из Фукушиме послала у море. Систем за овакво одлагање отпадних вода је готово завршен, а токијска компанија планира да заврши све радове до краја овог месеца, известила је јапанска агенција НХК.
Жанг је нагласио да се ради о значајној количини отпадних вода из електране које ће бити испуштене у море, да је њен састав сложен, а период одлагања дуг.
Ради се, наиме, о више од милион тона радиоактивне отпадне воде које би после третирања, требало да буде испуштана у океан наредних 30 година. Реч је о води која је од акцидента служила за хлађење реактора Фукушиме.
"Не постоји ефикасна технологија за третирање тог броја нуклида, а неки дуговечни нуклиди могу да се шире океанским струјама, што ће довести до непредвидивих последица на екологију мора и здравље људи", рекао је Жанг.
Додао је да је неприхватљиво да Јапан наставља са плановима за одлагање отпадних вода без одговарајуће дугорочне поузданости технологије и опреме за пречишћавање.
Јапански представник рекао је да вода која је третирана у Фукушими није нимало другачија од нормалних отпадних вода које се испуштају из других нуклеарних електрана, на шта га је други присутни кинески званичник упитао због чега, ако је та вода безбедна, се она испушта у океан. Одговор јапанског званичника био је: јер је то најјевтинији начин и ризик по контаминацију Јапана је минималан.
Жанг је, иначе, навео да се нада да ће ИАЕА наставити да се држи објективно и непристрасно по овом питању, потпуно саслушати све стране којих се проблем тиче и стриктно примењивати одговарајуће међународне безбедносне стандарде и добре праксе.
Неколико дана пре састанка у Бечу на којем је вођена дискусија о Фукушими коју преноси кинески медиј близак Комунистичкој партији Кине, ИАЕА је објавила извештај о одлагању отпадних вода из јапанске нуклеарне електране у којем се наводи да је ТЕПКО показао да може тачно и прецизно да врши мерења радионуклида присутних у третираној води ускладиштеној на локацији Фукушиме.
У извештају ИАЕА наводи се да је лабораторијска анализа, која је део процеса независног праћења и контроле третмана воде у Фукушими у сусрет плановима да она буде испуштена у море, урађена у две лабораторије које су део ИАЕА и четири независне лабораторије, а узети су узорци воде која би требало прва да се испусти у океан. Мерења су показала да је метод који користи ТЕПКО одговарајући, а ни ИАЕА ни независне лабораторије нису открили додатне радионуклиде у значајнијој количини, наводи се у саопштењу.
Позивајући се на неименованог званичника упућеног у планове Јапана о одлагању отпадних вода из Фукушиме, "Глобал тајмс" пише да план Токија има много рупа, наводећи да се анализа отпадних вода ради на неодговарајући начин, да је, на пример, број радионуклида који се прате у њој релативно мали.
Наводи се да се ради о отпадним водама у којима се, како се додаје, теоретски налази на стотине типова радионуклида, а ТЕПКО је пратио њих 64, да би касније тај број у 2022. години смањио на 29.
Такође, према речима саговорника кинеског медија подаци које је објавио ТЕПКО показују и да од септембра 2021. године око 70 одсто од тада 1.243 милиона кубних метара отпадних вода и даље не испуњава критеријуме безбедности после третирања, док их 18 одсто премашује од десет до 20.000 пута.