Европска унија предложила је да државе чланице које не желе да приме одређени број тражилаца азила, онако како је већ договорено у заједничкој европској подели, морају на друге начине да допринесу фонду солидарности, по принципу - примите или платите, пренео је шпански "Паис".
Како наводи мадридски лист, допринос може бити економски или, повремени, кроз квантитативне техничке или логистичке начине за контролу миграције, према нацрту нове европске уредбе о азилу, коју је представило дежурно шведско председништво, а о којој сада преговара 27 чланица.
Европска комисија ће, у каснијем кораку, ставити бројке у овај обавезан фонд солидарности.
Могуће је да допринос буде између 10.000 и 22.000 евра по особи која није добродошла, иако се о цифри и даље прича, навели су неименовани извори.
Регулација азила, која укључује и управљање апликацијама на граници, једна је од нерешених тачака ЕУ миграционог пакта.
Са садашњим правилима, која су покренута у мигрантској кризи 2015, а подстакнутој, пре свега, ратом у Сирији, када је десетине хиљада миграната стигле у ЕУ, земље на првој линији суочавају се са највећим теретом одговорности, а то су Грчка, Шпанија и Малта.
ЕУ сада жели да успостави нови систем "обавезне, али флексибилне солидарности", кажу извори.
"Споразумом сви побеђујемо, укључујући и мигранте, јер када радимо заједно можемо да дочекамо мигранте и избеглице на уређенији начин и без ризика по њихове животе", рекла је европска комесарка за унутрашње послове Илва Јохансон.
У 2022. години у ЕУ је регистровано око 330.000 нерегуларних долазака из свих праваца, што је највећи број од 2016. године.
У међувремену, организације за људска права критиковале су дух уредбе, за коју кажу да настоји да "ЕУ претвори у тврђаву".
"Предлози неће поправити хроничне недостатке у систему азила, већ ће пре сигнализирати жељу ЕУ да се заштити и блокира подносиоце захтева", рекла је експерт за миграције међународне хуманитарне организације Оксфам, Стефани Поуп.