Свет

Штајнмајер: Ово је највећа криза од уједињења Немачке

Мир који би наградио Путиново "отимање земље" није мир, поручио немачки председник
Штајнмајер: Ово је највећа криза од уједињења Немачкеwww.globallookpress.com © © Michael Kappeler

Немачки председник Франк-Валтер Штајнмајер у свом говору о "стању нације" осврнуо се на кључне теме важне за Немачку, од растуће инфлације до ситуације у Украјини, јављају светске новинске агенције. 

Штајнмајер је у самом уводу коментарисао "ужасни рат", за који је рекао да је произвео "највећу кризу коју смо видели од уједињења Немачке."

Он је оценио да је рат довео и до историјског прекида у односима Берлина и Москве, који су сада у новом добу конфронтације, те да "када погледамо Русију данас, нема места старим сновима."

"Агресија Русије је и нас у Немачкој довела у друго време, у време несигурности за које смо мислили да је прошлост, време обележено ратом, насиљем, избеглицама, забринутости од ширења рата на Европу", нагласио је Штајнмајер, поручивши да су потребни инструменти супротстављања оваквим потезима Русије.

"Санкције са собом доносе и последице, али шта је алтернатива њима - да гледамо као да се ништа није догодило. У нашем је интересу да се са партнерима супроставимо скретању Русије у десно, да се супроставимо режиму који напада суседа и користи енергију као оружје", рекао је он.

Штајнмајер је истакао да Немачка није у рату, и да је то важно, као и да се избегне нуклеарна ескалација.

"Никоме ко је при свести не недостаје жеља за преговорима о миру, али ситуација је таква да није довољна само добра воља. Мир који би наградио Путиново отимање земље није мир, значио би препуштање Украјинаца тлачењу, и повећао би и Путинову глад за даљим, а ту су Грузија, Балтик, Молдавија. Брзи неправедни мир није прави мир, већ би ојачао оне у свету који знају само за силу, а не за право", подвукао је он.

Штајнмајер је казао да Путин покушава да подели Европу и да "уноси отров поделе" и у немачко друштво.

"Али, морамо избећи поделу света на ’ми против њих’, јер то није у нашем интересу. Морамо истовремено смањити рањивост и зависност, али то не значи смањење умрежавања са светом, већ више умрежавања. Али не треба се повезивати са малим бројем, већ већим", рекао је он.

Истакао је да је тренутна ситуација велики тест за све, али да криза погађа пре свега људе који су и пре овог рата водили битку за преживљавање. Он је, такође, позвао грађане Немачке на јединство у тренутној ситуацији.

"Једна ствар је јасна: мораћемо да прихватимо нека финансијска ограничења у наредним годинама, а већина људи то осећа већ дуже време. Због ове кризе морамо поново да научимо да будемо скромни", рекао је Шнајнмајер и подсетио да стопа сиромаштва расте у целој земљи, те да ће држава помоћи колико год може онима који су највише погођени. 

Он је истакао да је Немачка ипак економски јака земља, са јаким компанијама и многим другим предностима, али да ће морати да научи како да изађе на крај са конфликтним ситуацијама, како на унутарполитичком плану, тако и у спољним односима. 

"Не треба нам ратни менталитет, али нам треба дух отпора", рекао је немачки председник и додао да је за ово "потребна јака и добро опремљена војска."

Одговарајући на недавне критике да Немачка својим одлукама ставља сопствене интересе изнад интереса савезника из ЕУ, Штајнмајер је поручио да "Немачка прихвата своју одговорност у НАТО-у и у ЕУ, што је и показала одлукама на пољу безбедносне политке које је влада усвојила након 24. фебруара." 

Медији су пренели да је било упадљиво одсуство немачког канцелара Олафа Шолца, који и сам, попут Штајнмајера, долази из редова социјалдемократа (СДП).

Не само да догађају није присуствовао канцелар, него ни било ко из његовог кабинета, као ни председница немачког парламента Бербел Бас, такође чланица СДП, јављају агенције.

Штајнмајеров говор о стању нације дошао је убрзо након његове прве посете Кијеву од почетка сукоба у Украјини. 

На почетку рата, немачки председник био је критикован због меког става према Москви, укључујући и оптужбе на рачун НАТО-а за "ратно хушкање" против Русије 2016. године, као и због подршке контроверзном гасоводу Северни ток 2. 

Он је након тога рекао да жали због тих ставова и да руском председнику Владимиру Путину треба да се суди за ратне злочине. Током посете Кијеву поручио је да ће Немачка "наставити да економски, политички и војно" подржава Украјину.

image