Симор Херш: Блинкен заговара бесконачно крвопролиће у Украјини
Државни секретар САД Ентони Блинкен заговара бесконачно крвопролиће у Украјини, али и мржњу према Русији, констатовао је амерички новинар и добитник Пулицерове награде Симор Херш у чланку названом "Блинкенова ратна химна", објављеном на платформи "Сабстак".
Коментаришући Блинкенов говор одржан 2. јуна у Хелсинкију поводом пријема Финске у НАТО, Херш је рекао да жестина посвећености рату у Украјини овог каријерног јастреба добија нове димензије – још једном је одбацио могућност било каквих преговора о прекиду ватре а то је пак очајнички потребно и украјинској војсци и грађанима.
Осврћући се на то да ће многе земље у предстојећим данима позивати на престанак ратних дејстава, Блинкен је, наиме, изјавио да "прекид ватре који једноставно замрзава постојеће линије на фронту и омогућава Путину да консолидује снаге над територијом коју је заузео, а затим се одмори, те се поново наоружа и опет нападне – није праведан и трајан мир. То је Потемкинов мир. То би легитимисало руско отимање земље. То би наградило агресора и казнило жртву".
Херш се затим пита да ли је амерички државни секретар свестан значаја међународних мировних снага, поредећи сукоб на тлу бивше Југославије, односно "мржњу између Срба, Хрвата и Муслимана" са осећањима која постоје између Руса и Украјинаца.
"Блинкенова права порука је: Мрзим Русе и нек крв тече", директан је Херш.
Амерички државни секретар је у Хелсинкију присутнима објаснио да постоји светла страна покоља: Русији је данас знатно горе него пре почетка рата – војно, економски, геополитички, док је Европска унија уједињенија него икада пре (испоручила је Украјини више од 75 милијарди долара и примила више од осам милиона избеглица).
Херш пак мисли другачије – украјински суседи, узнемирени због прилива избеглица, иако непријатељски расположени према Русији, тајно су захтевали од украјинског председника Владимира Зеленског да оконча рат.
Такође, Русија је далеко од изолације, напротив све је више земаља на страни Русије, а тај тренд посебно расте у Африци.
"Сасвим је реално да амерички државни секретар, захваљујући свом међународном утицају, има обавезу да не умањује кредибилитет САД тако што лажно представља стање у свету. Друго објашњење је да је свет који подржава америчку моћ свет који постоји само у његовим очима", експлицитан је Херш.
Прави пример тога су, како новинар каже, Блинкенове речи да је Европа "брзо и одлучно одбацила руске енергенте", а Немачка "одмах отказала Северни ток 2".
Истина је, закључује Херш, да су немачки канцелар Олаф Шолц и Немачка преживели без руског гаса прошле зиме само захваљујући великим залихама, топлијој зими и милијардама државних субвенција за немачка домаћинства и корпорације.