ЕУ и украјинске избеглице: Солидарност је жива и јака, али уморна
Упркос срдачној добродошлици којa je указана милионима украјинских избеглица у Европској унији, званичници ЕУ су у уторак рекли да постоји страх од слабљења подршке изазване успоравањем економије која посебно погађа сиромашне породице и растућим утицајем руске пропаганде, пише "Индипендент".
Комесарка ЕУ за унутрашње послове Илва Јохансон нагласила је да је подршка за четири милиона украјинских избеглица које су збринуте у блоку стална, али у специјалном извештају се наводи да "у неким државама чланицама почиње да се јавља оно што бисмо могли назвати 'замором солидарности'".
"Криза трошкова живота погодила је породице са ниским и средњим приходима у домаћинствима и створила терен у којем би руска пропаганда могла бити успешнија", рекао је специјални саветник ЕУ за Украјину Лудовик Ашер у извештају.
Председник Русије Владимир Путин "има огроман интерес да утиче на јавно мњење расељених лица из Украјине", а "дискурс о избеглицама може бити такав да сеје поделе унутар ЕУ”, рекао је холандски политичар, додајући да су неке од 27 земаља чланица ЕУ већ пријавиле више кампања дезинформација које циљају на то питање.
За разлику од оклевања да приме мигранте који долазе са целог Медитерана и из ратних зона у Африци и Азији, добродошлица украјинским избеглицама била је топла од почетка сукоба који је почео у фебруару 2022. године, када су милиони почели да беже у суседне земље као што су Пољска, Словачка, Румунија, пише "Индипендент".
Унутар ЕУ је издата Директива о привременој заштити како би се осигурало да Украјинци могу да се склоне и добију помоћ. Државе чланице су чак почеле да граде привремена украјинска "села" како би помогле избеглицама да се боље интегришу у друштво.
Међутим, у извештају се упозорава да су избеглице растрзане између свог уточишта и својих домова, те да пате од трауме и губитка, стварајући "дилему чекања".
То отежава одлучивање да ли да почну да уче нови језик, да ли да се упусте у озбиљније програме обуке или образовања или да ли да интегришу децу у образовни систем земље домаћина, рекао је Ашер, додајући да компаније такође оклевају да улажу у њих пошто би могли да оду у кратком року.
Све у свему, рекао је Ашер, "солидарност је жива и јака, али постоји замор, посебно међу избеглицама које су рањиве."