Нови споразум између држава чланица ЕУ да уведу строже прописе о миграцијама и таксу у износу од 20.000 евра за сваког мигранта ког нека од њих одбије да прими наишао је на разочарење у Немачкој, пошто се социјалдемократе и зелени противе таквом компромису.
Чланице ЕУ су договориле нови сет правила о миграцијама, која ће наредних година усмеравати политику Уније у тој области. Иако је била Немачка била једна од главних заговорница новом режима миграција, споразум је у тој земљи изазвао много контроверзи, пише "Еурактив".
"Да смо ми као Савезна влада успели да самостално усвојимо реформу, она би изгледала доста другачије", рекла је немачка министарка спољних послова Аналена Бербок.
Немачка се заложила за успостављање "механизма солидарности" унутар европског пакта о миграцијама. Иако у томе нису успели, Берлин је морао да направи уступке у другим областима, поготово када је реч о контроверзним "брзим процедурама за азил" на европским границама.
"Горак део компромиса су процедуре на спољним границама за људе из земаља које имају ниску стопу прихватања захтева за азил. Без тих граничних процедура, нико осим Немачке не би учествовао у механизму дистрибуције" додала је немачка министарка.
Споразум предвиђа да би захтеви за азил требало да буду обрађени на граници Европске уније у року од 12 недеља. Уколико је захтев одбијен, тражилац би моментално био враћен у земљу порекла.
Сукоб у немачкој влади?
Немачка је раније најавила да је спремна на уступке како не би дошло до слома преговора, што је довело до незадовољства унутар партије Зелени и левог крила Социјалдемократске партије (СПД).
Више од 700 чланова зелених запретило је у отвореном писму вицеканцелару Роберту Хабеку и Бербоковој да ће се побунити против сопствене партије, тврдећи да су они "шокирани" и "забринути" због одлуке своје партије да прихвати такву реформу.
Поред тога, 24 посланика у Бундестагу из редова странке Зелени и СПД-а отворено су критиковали "брзе процедуре за азил" на спољним границама ЕУ.
"Уколико те процедуре буду радиле, оне ће смањити притисак на те државе. Али такве процедуре већ постоје", рекао је посланик СПД-а Хакан Демир.
"Јасно је да то ствара ризик од креирања још већих избегличиних кампова на границама, који имају много проблема са људским правима", додао је он.
Немачка влада пред новим мукама
Док је помирљив приступ немачке владе већ изазвао контроверзе, коначни споразум о миграцијама могао би да изазове још више нестабилности унутар владајуће коалиције.
Немачка ће покушати да у споразум укључе изузетак за малолетнике и породице.
"За мене је важно да Немачка остане постојана у поштовању стандарда људских права када је реч о заптити малолетника и породица", рекао је Демир, додајући да они морају бити изузети из "брзе процедуре за азил".
"Противим се било каквом споразуму који је усвојен науштрб људских права", додао је он.
Немачки покушаји су на крају били само делимично успешни, зато што коначни споразум искључује малолетнике, али не и породице.
Споразум ће вероватно наићи на оштре реакције и на левом крилу Зелених, пошто у њиховом партијском програму јасно пише да "процесуирање захтева за азил на граници није у складу са приступом миграцијама који гаје Зелени".
Они су најавили да ће се против споразума борити и на европском нивоу, а предводник Зелених у Европском парламенту Расмус Андерсен договор је описао као "озбиљну грешку".