Руске снаге су у ноћи између 9. и 10. јуна спровеле ракетни напад максималне снаге на ваздухопловну базу Миргород у Полтавској области, где се налази украјинска 40. бригада тактичке авијације, која користи ловце МиГ-29.
Према саопштењу за медије украјинског ратног ваздухопловства, Русија је ударила базу балистичким "искандер-М" и крстарећим "искандер-К" ракетама, као и "беспилотним летелицама "геран-2".
Како преносе медији, руске снаге су лансирале укупно осам копнених ракета и 35 дронова "геран-2" са подручја источне обале Азовског мора. Неке од ракета и дронова биле су усмерене на циљеве у областима Одеса и Харков.
Начелник Полтавске области Дмитриј Луњин приметио је да је удар оштетио инфраструктуру аеродрома и непрецизирану количину опреме.
Према писању телеграм канала "Војни обавештајац", НАСА сателити су снимили две снажне експлозије у 3.39 часова на територији ваздухопловне базе Миргород. Судећи по распореду ваздушне базе и координатама експлозија на сателитским фотографијама, чини се да су погођена подземна складишта горива и муниције, пише пензионисани пилот и војни аналитичар Вијаиндер Такур за "Јурејжн тајмс".
Руски удар на ваздухопловну базу Полтава имао је за циљ ограничавање способности борбених авиона МиГ-29 Украјинског ратног ваздухопловства (УАФ) да спроводе нападе на руске снаге, оцењује Такур.
УАФ користи ловце МиГ-29 за напад на радаре руске противваздушне одбране ракетама ХАРМ и евентуално за нападе на руске командне и контролне центре једрећим бомбама ЈДАМ-ЕР.
Такур истиче да су УАФ претходно комбиновале ударе ракетама ХАРМ лансираних са МиГ-29 са ударима ракетама "сторм шедоу", лансираних са авиона "Су-24МР", тако да пројектили "ХАРМ" циљају руске јединице противваздушне одбране које би могле да пресретну "сторм шедоу" ракете.
Овај аналитичар истиче да би ваздушна подршка УАФ била од великог значаја у случају да кијевске снаге успеју да начине пробој у руским линијама одбране, што до сада нису успеле.
Сходно томе, тренутне руске противваздушне операције имају за циљ ограничавање способности УАФ да подрже офанзиву, наводи он.
Војни аналитичар подсећа да су руске снаге претходно спровеле успешне нападе на ваздушне базе у Канатову и Староконстантинову, а за које наводи да су коришћене за бомбардере "Су-24МР". То наговештава да руске снаге настоје да неутралишу способност украјинаца да спроводе комбиноване ударе "ХАРМ" и "сторм шедоу" пројектилима.
Зашто руске снаге не уништавају украјинске писте?
Такур додаје да су неки војни блогери критиковали руске снаге што не циљају писте у оквиру украјинских ваздушних база, будући да би то додатно отежало функционисање украјинског ваздухопловства.
Међутим, овај војни аналитичар напомиње да се писте, захваљујући брзосушећем цементу, могу поправити за мање времена него што руској страни треба да испланира и спроведе успешан удар на њих.
Стога су савремене противваздушне операције најефикасније када је напад усмерен на уништавање муниције и складишта горива, оценио је Такур, што изгледа да је био случај са најскоријим руским нападом.