Стокхолмски институт за мир: Нуклеарне силе повећавају своје арсенале

Америка (1.770 јединица) и Русија (1.674) су биле лидери по броју распоређених бојевих глава на почетку 2023. године, саопштило је Стокхолмски међународни институт за истраживање мира (СИПРИ)

Нуклеарне силе, укључујући Русију и САД, активно модернизују своје арсенале, а у јеку украјинског сукоба број распоређених бојевих глава само расте, показују подаци Стокхолмског међународног института за истраживање мира (СИПРИ).

Према статистици СИПРИ-ја, у јануару 2023. године Русија, САД, Велика Британија, Француска, Кина, Индија, Пакистан, Северна Кореја и Израел имали су укупно око 12.512 комада нуклеарног оружја, од којих је 9.576 било одложено у складиштима за потенцијално коришћење. Ово је 86 јединица више него у јануару 2022.

Притом, око две хиљаде бојевих глава (скоро све америчке и руске) биле су у стању високе приправности, наглашава институт.

Лидери по броју распоређених бојевих глава су на почетку 2023. године биле САД са 1.770 јединица, али и Русија са 1.674. Обе земље заједно поседују приближно 90 посто свих залиха нуклеарног оружја. Одмах за њима су Француска и Велика Британија са 280 односно 120 јединица.

Како наводи СИПРИ, у 2022. години, величина нуклеарног арсенала Русије и САД остала је "релативно стабилна".

Величина кинеског нуклеарног арсенала, према проценама СИПРИ-ја, порасла је са 350 на 410 бојевих глава. Очекује се да ће бројке наставити да расту, а Кина би до краја деценије могла да изгради свој нуклеарни арсенал до нивоа САД и Русије.

Велика Британија, која није повећала свој нуклеарни арсенал 2022. године, вероватно ће повећати и своје залихе бојевих глава, додаје СИПРИ и подсећа на изјаве британске владе из 2021. године да се граница повећа са 225 на 260 јединица.

Француска наставља да развија свој нуклеарни програм тако што разрађује нуклеарну подморницу са балистичким пројектилима треће генерације, као и нову крстарећу ракету, а помиње се и програм поправке и модернизације постојећих система.

Чини се да Индија и Пакистан такође проширују своје нуклеарне арсенале. Обе земље су наставиле да развијају нове типове система нуклеарне испоруке 2022. године.

Иако је Пакистан главна мета за индијско нуклеарно оружје, они и даље активно развијају системе дугог домета способне да погоде циљеве широм Кине, преносе "РИА Новости".

Јужна Кореја наставља да даје приоритет свом војном нуклеарном програму. Иако Северна Кореја није спровела нуклеарне пробне експлозије 2022. године, њено руководство је извело више од 90 пробних лансирања ракета. СИПРИ процењује да Северна Кореја тренутно има око 30 бојевих глава и довољно материјала да произведе још 50 до 70.

У студији института се помиње и да Израел, који јавно не признаје да има нуклеарно оружје, такође модернизује свој нуклеарни арсенал.