Бајденова администрација предузела је дипломатске кораке који су успорили напоре Кине да прошири своју војну моћ у свету, рекао је државни секретар Сједињених Америчких Држава Ентони Блинкен уочи његове најављене посете Пекингу ове недеље.
Упитан за извештај "Волстрит џорнала" који је, позивајући се на обавештајне податке, објавио да Кина гради шпијунску базу на Куби, Блинкен је изјавио да су кинески напори на Куби део глобалних настојања Пекинга да прошири своје присуство у иностранству, пренео је Ројтерс.
Амерички званичник је нагласио да су кораци које је САД предузела од ступања Џозефа Бајдена на чело државе у јануар 2021. године како би одговорила на ова кинеска настојања дали резултата, без прецизирања о каквим се конкретно резултатима ради.
"Наши стручњаци процењују да су наши дипломатски напори успорили оваква настојања Кине", рекао је Блинкен.
Он је додао да је администрација претходног председника Доналда Трампа знала 2019. године за намере Кине да побољша прикупљање обавештајних података на Куби, али да у њиховим покушајима да на то одговоре није било довољно напретка.
"Званичници Бајденове администрације били су обавештени о намерама Кине да прошири своју инфраструктуру за логистику, прикупљање података у иностранству, укључујући и Кубу, како би на већој удаљености задржала војну моћ", рекао је Блинкен.
Он је додао и да је Бајден наложио свом тиму да буде директнији у приступу, што је подразумевало и укључивање влада за које се сматра да су домаћини кинеским базама и да размењују информације с њима.
"Радили смо на том приступу тихо, пажљиво, али према нашем расуђивању, са резултатима. Не могу да улазим у сваки корак који смо предузели, али стратегија почиње с дипломатијом", изјавио је Блинкен.
Кина је у понедељак демантовала да је користила Кубу као шпијунску базу.
Блинкен би, према најавама, крајем недеље требало да посети Пекинг. Претходна његова планирана посета Кини отказана је у последњем тренутку због афере "шпијунски балон" када су званичници САД, пошто је балон уочен на америчком небу, оптужили Пекинг да га је користио за шпијунажу, што је Кина, такође, демантовала наводећи да се ради о истраживачком, метеоролошком балону.