Лукашенко: Нуклеарно оружје нам треба како више ни једно копиле не би крочило на нашу земљу

Не дај Боже да будем морао да одлучујем у овим временима. Али, неће бити никаквог двоумљења, само ако буде агресије против нас, поручио је председник Белорусије

Иницијатива о размештању руског нуклеарног оружја у Белорусији није дошла из Москве, већ из Минска, рекао је данас председник Белорусије Александар Лукашенко. Он је објаснио да је то, заправо, била његова молба како би осигурао безбедност земље у новонасталим околностима.

"Русија ништа не покушава. Не ради се о Русији", прокоментарисао је наводе Запада о размештању руског нуклеарног оружје у Белорусији пред почетак НАТО самита у Литванији. Самит је, подсетимо, планиран за 11. и 12. јул, а на Западу размештање нуклеарног оружја у том периоду тумаче као уцену. 

"Прво сам питао Путина, а затим сам изричито пријатељски затражио - врати ми за сада то (тактичко) оружје. Оно ми је довољно", рекао је Лукашенко, објаснивши да за сада не види потребу да се на територији земље размести и стратешко нуклеарно оружје. Ипак, истакао је да Минск припрема терен и за такву врсту наоружања, у случају да некад за њим буде било потребе. 

Упитан да прокоментарише када би Белорусија, заправо, могла да искористи нуклеарно наоружање, Лукашенко је одговорио да ту "нема дилеме" - чим се неко усуди да против Белорусије започне агресију.

"Зашто је оно (нуклеарно оружје) потребно? Да ни једна нога некакве копилади више не крочи на белоруску земљу. Мислим да је врло тешко да ће неко пожелети да ратује са земљом која има такво оружје", објаснио је председник и додао: "Не дај Боже да будем морао да одлучујем у овим временима. Али, неће бити никаквог двоумљења, само ако буде агресије против нас", поручио је он.

Вест о томе да ће Русија предати Минску тактичко нуклеарно оружје уздрмала је јавност. Током последњег прошлонедељног састанка лидера Русије и Белорусије, председник РФ Владимир Путин је изјавио да ће распоређивање руског нуклеарног оружја у Белорусији почети почетком јула.

Према његовим речима, "7. и 8. јула очекује да ће бити завршена изградња одговарајућих објеката за" његово размештање, након чега ће оно одмах бити стационирано на нове позиције. 

И руски министар одбране Сергеј Шојгу на састанку са својим белоруским колегом Виктором Хрењином у Минску изјавио да су због активности заједничких нуклеарних мисија НАТО-а, Русија и Белорусија принуђене да предузму одговарајуће реципрочне мере, те да је организован рад на размештању нестратешког нуклеарног оружја Русије на територији Републике Белорусије.