Нова европска дилема: Сачувати или продати гас
Компаније које складиште природни гас требало је да зараде ове зиме. Међутим, недавни велики пад велепродајних цена плавог енергента окренуо је економију сектора наопачке, пише "Блумберг".
Складишни капацитети успешно су попуњени пре зиме, али летошње цене гаса достизале су и 340 евра по мегават-сату, а сада се ради о суми мањој од половине, близу 140 евра.
Зато неки добављачи сада можда желе да задрже те резерве док не буду могли да продају ускладиштени гас по атрактивнијим ценама. Такав потез би повисио тржишне цене, али и додатно наштетио европској привреди, која већ иде у рецесију, углавном због утицаја руско-украјинског сукоба на енергетска тржишта.
"Ово је прави проблем", рекао је Хенинг Глојстајн, директор за енергију, климу и ресурсе у "Јурејжа групи" у Лондону. "То се вероватно може решити само ако неки од недавно национализованих играча препродају скупо купљени гас уз губитак."
Ако се резерве задрже, из било ког разлога, остаје само један извор гаса – дневне залихе које долазе танкерима из САД или Катара, или гасоводима из Норвешке и северне Африке. Континент се већ ослања на те токове. Свако додатно оптерећивање дневних залиха вероватно ће поново подићи цене након кратког пада истих.
"Да би оптимизовали свој инвестициони портфељ, компаније ће куповати гас дан раније уместо да га повлаче из складишта, докле год буду могле да максимизирају профит", рекао је аналитичар из "Енерџи аспектса" Леон Избицки за "Блумберг".
Према подацима које је прикупио "Блумберг", Европа је повећала складиштење, али је само око 10 одсто гаса под директном контролом држава кроз националне стратешке резерве.
Да би избегле ризике у снабдевању, владе би могле да уведу ванредно стање. У том случају, национални органи би имали овлашћење да нареде ослобађање резерви.
С обзиром на то колико је глобално тржиште гаса оптерећено због изгубљених руских количина, већина стручњака верује да је питање када, а не да ли ће цене поново порасти.
"Хладно време и транспорт течног природног гаса испод очекиваних резултата могли би да доведу до враћања цена на више нивое", закључио је аналитичар "Блумберг НЕФ-а" Стефан Улрих.